Minister Rafalska przesądziła o losie 500 plus dla emerytów. Ważna decyzja

2017-12-21 9:17

To nie będą łatwe święta Bożego Narodzenia dla seniorów. Najpierw Sejm odrzucił projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zakłada przyznana jeszcze w tym roku jednorazowego dodatku do 500 zł dla najuboższych emerytów i rencistów, a teraz minister Elżbieta Rafalska podjęła decyzję ws. 500 plus dla seniorów.

W przyszłorocznym budżecie nie uwzględniono środków na program "500 plus dla seniorów" - poinformowała w poniedziałek (18 grudnia) szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zobacz też: Premia za szybkie urodzenie dziecka. Minister Rafalska: „godne rozważenia"

- Nie ma tego programu uwzględnionego w budżecie na 2018 rok - odpowiedziała minister. Zwróciła uwagę, że najbliższy rok będzie pierwszym, w którym obowiązywać będzie obniżony wiek emerytalny, "którego skutki finansowe oparte były o szacunki". - Dzisiaj skutki finansowe musimy dokładnie policzyć - podkreśliła.

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że w tym roku podniesiono minimalne emerytury o ok. 14 proc. Z kolei od 1 marca renciści z orzeczeniem m.in. o całkowitej niezdolności do pracy, którym przyznano emeryturę z urzędu, otrzymają wyrównanie za miesiące kiedy nie przysługiwało im prawo do najniższego świadczenia emerytalnego w wysokości 1 tys. zł.

Podpisana przez prezydenta w listopadzie ustawa stanowi, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny lub pobierają emeryturę, nie będą mogły ubiegać się o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zgodnie z nią, wyrównanie emerytur dla rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy nastąpi przy najbliższej waloryzacji rent i emerytur, czyli 1 marca 2018 r. Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sprawa dotyczy ok. 105 tys. osób - podaje rynekseniora.pl.

 

Źródło: rynekseniora.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze