stopa dziecka, dziecko, noworodek, niemowlę

i

Autor: Peter Brandt

Premia za szybkie urodzenie dziecka. Minister Rafalska: „godne rozważenia”

2017-11-24 15:14

Polityka prorodzinna wdrażana przez Prawo i Sprawiedliwość ma niewątpliwie wielu zwolenników, a Program 500 plus jest oceniany pozytywnie nawet przez przedstawicieli opozycji. Co jakiś czas pojawiają się nowe koncepcje, by zachęcić młode matki do rodzenia dzieci i poprawy wskaźników demograficznych. Kolejnym pomysłem miałaby być „premia za szybkie urodzenie dziecka". Minister rodziny, pracy i polityki społecznej nie wyklucza wprowadzenia takiego rozwiązania.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową minister przyznała, że propozycja, jakoby kobiety miały otrzymywać premię do urlopu rodzicielskiego za urodzenie dwojga dzieci w ciągu 30 miesięcy jest „godne rozważenia".

Polecamy: Drastycznie niskie zarobki kobiet w Polsce

Podobne rozwiązanie, tzw. „premia za szybkość" obowiązuje już przykładowo w Szwecji. Urlop rodzicielski można w wypadku urodzenia drugiego dziecka w krótkim czasie wydłużyć nawet o rok.

„Wydaje mi się, że to jest ważna zachęta, godna rozważenia. Należałoby się jednak zastanowić, w jakim kierunku dokładnie tutaj pójść – wydłużenia urlopu czy innego sposobu przekonania rodzin" - powiedziała minister Rafalska. Przyznała także, że obecnie rodzice dość późno decydują się na dziecko, więc można by było jakoś ich zachęcić, aby decydowali się na nie szybciej.

Zobacz też: Polska seks zabawka Lovely. Ma szansę być hitem

Ważne zadanie według minister stoi także przed pracodawcami, którzy powinni wprowadzić ułatwienia dla młodych matek. Zaznaczyła także, że komisja kodyfikacyjna prawa pracy, która pracuje nad nowelizacją kodeksu pracy „powinna uwzględnić potrzeby młodych matek".

 

Źródło: PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze