Emeryci i 500 plus

i

Autor: Shutterstock Obecnie średnia emerytura to ok. 50 proc. średniej pensji w Polsce. Bruksela prognozuje, że 60 lat będzie to jedynie 20 proc. Innymi słowy przyszli emeryci będą musieli przeżyć za jedną piątą pensji.

Ponad 100 tys. rencistów zyska prawo do minimalnej emerytury. Kiedy dostaną pieniądze?

2017-11-08 12:15

Dobra wiadomość dla rencistów z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Będzie im przysługiwało prawo do najniższego świadczenia emerytalnego w wysokości 1 tys. zł. To główne założenie ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wyrównane emerytur dla rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy nastąpi przy najbliższej waloryzacji rent i emerytur, czyli 1 marca 2018 r.

Przyjęta nowelizacja stanowi, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny lub pobierają emeryturę nie będą mogły ubiegać się o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zgodnie z nią, wyrównane emerytur dla rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy nastąpi przy najbliższej waloryzacji rent i emerytur, czyli 1 marca 2018 r.

Sprawdź koniecznie: Waloryzacja rent i emerytur 2018. Zobacz, ile naprawdę wyniesie

MRPiPS podkreśliło, że celem ustawy jest rozszerzenie gwarancji nabycia prawa do najniższej emerytury dla osób pobierających emerytury przyznane z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy do wysokości równej kwocie 1000 zł (odpowiada wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) albo 750 zł (odpowiada najniższej wysokości renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy)".

Od 1 marca, wysokość najniższej emerytury (pod warunkiem określonego posiadania stażu pracy), renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej została podniesiona z kwoty 882,56 zł do kwoty 1000 zł, wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - z kwoty 676,75 zł do kwoty 750 zł, a renty socjalnej - z kwoty 741,35 zł do 840 zł.

Zobacz też: Waloryzacja emerytur. Jaką podwyżkę dostaną emeryci? [TABELA]

Czytaj również: Tak będziemy oszczędzać na emeryturę. Znamy więcej szczegółów dot. składek

 

Źródło: Money.pl, "DGP"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze