W maju br. senator Mieczysław Augustyn wyszedł z inicjatywą ustawy, która ma nakładać na sprzedawców żywności obowiązek przekazywania NGO-som artykułów ze zbliżającym się terminem ważności. Konieczność wprowadzenia zmian zasugerował Parlamentarny Zespół Wspierania Inicjatyw Obywatelskich i Kontaktów z Organizacjami Pozarządowym. Senator zaproponował, żeby nowe przepisy obejmowały wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 250 mkw, które co najmniej połowę dochodów uzyskują ze sprzedaży żywności.
- Projekt jest w tej chwili skierowany do trzech komisji. Muszą one do 26 września przygotować sprawozdanie. Jeżeli nie będzie poprawek, projekt trafi pod obrady - komentuje Dział Prasowy Senatu Rzeczpospolitej Poskiej w rozmowie z Superbiz.
Przeczytaj również: Koniec z wyłudzaniem VAT-u? Od 1 sierpnia obowiązuje nowy pakiet paliwowy
Od 2013 r. polscy sprzedawcy mogą odliczyć od podatku VAT utylizację żywności oraz darowizny w postaci produktów żywnościowych na rzecz organizacji, które posiadają status OPP. Daleko nam jednak do tych państw europejskich, które stworzyły system zachęcający do współpracy z trzecim sektorem. We Włoszech można dostać ulgę podatkową na pieczywo podarowane organizacji charytatywnej 24 godziny po upieczeniu, a francuskim handlowcom za wyrzucanie żywności grozi kara więzienia. Mimo że senatorowie już dwukrotnie przedstawili projekty zmian, w Polsce brakuje przepisów, które regulowałyby kwestię marnowania artykułów spożywczych w handlu.
Ustawa zaproponowana przez senatora Augustyna zakłada stworzenie systemu zachęcającego do rezygnacji z utylizacji odpadów spożywczych. Każdy kilogram odpadów zdefiniowanych jako „produkty spożywcze przeterminowane lub nieprzydatne do spożycia" miałby podlegać opłacie w wysokości 10 groszy. Jeżeli placówka handlowa podpisałaby umowę ze stowarzyszeniem lub fundacją, w ramach której przekazywałaby produkty spożywcze ze zbliżającym się terminem ważności trzeciemu sektorowi, zaoszczędziłaby na utylizacji odpadów. W ramach kontraktu sprzedawcy mogliby nie tylko podarować organizacji pożytku publicznego produkty spożywcze, ale także – przekazać jej samodzielnie naliczoną opłatą na cele społeczne.
Źródła: senat.gov.pl, money.pl