Firma/przedsiębiorca

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE Firma/przedsiębiorca

Mały ZUS Plus dla firm wejdzie w życie. Senat jednogłośny w tej sprawie

2019-12-18 18:45

Senat przyjął ustawę wprowadzającą tzw. Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy każdego miesiąca będą mogli zaoszczędzić kilkaset złotych na obowiązkowych składkach. Zobacz, kogo dotyczą nowe przepisy.

Senat jednogłośnie przyjął ustawę wprowadzającą tzw. Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców. Projekt przygotował resort Jadwigi Emilewicz. Jak tylko przepisy wejdą w życie, to blisko 320 tys. właścicieli firm będzie mogło odprowadzać niższe składki do ZUS. Dzięki rozszerzeniu Małego ZUS-u najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych. Ustawa wprowadza obniżenie wysokości składek dla najmniejszych przedsiębiorstw i uzależnienie ich od dochodów z roku poprzedniego. Nowe prawo dotyczy tych przedsiębiorstw, których miesięczny dochód nie przekracza 6 tys. zł, a przychód 10 tys. zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Od 1 stycznia Urząd Skarbowy nie przyjmie PIT, CIT i VAT na dotychczasowe rachunki

Przykładowo w praktyce ma to wyglądać następująco: przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2800 złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł.

Przepisy mają wejść w życie w lutym nadchodzącego roku. Ale uprawnieni do Małego ZUS w obecnej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 r.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze