Komornik ma obowiązek zawiadomić cię o wszczęciu egzekucji. Musi też umożliwić ci swobodne przeglądanie akt sprawy egzekucyjnej. Zanim przystąpi do egzekucji, na twoje żądanie, powinien pokazać ci oryginalny tytuł wykonawczy. W trakcie postępowania może jednak zastosować wobec ciebie określone środki przymusu, jeśli stawiasz czynny lub bierny opór. Komornik może zarządzić przymusowe otwarcie i przeszukanie mieszkania. Nie możesz odmówić wpuszczenia komornika do mieszkania, jeśli ma wyrok sądu (nawet jeśli jest on nieprawomocny!). Jeśli to zrobisz, przyjdzie z policją. Ma nawet prawo wyłamać drzwi, jeśli mu nie otworzysz!
Zobacz także: Sprawdź, za co trafisz na listę dłużników
Uwaga! Komornik może zająć tylko przedmioty należące do dłużnika lub te, którymi dłużnik włada. Zdarza się jednak, że dłużnik mieszka np. u swoich rodziców i wówczas komornik zechce zająć również rzecz, która do niego nie należy. W takiej sytuacji, trzeba się upomnieć, żeby zaznaczył to w protokole zajęcia. Jeśli komornik nie chce tego zrobić, ponieważ uważa, że przedmiot jest we władaniu dłużnika, można o ten przedmiot zawalczyć w sądzie, udowadniając tam, że dana rzecz do dłużnika nie należy i w związku z tym nie podlega egzekucji. Trzeba więc będzie złożyć powództwo (przeciwgzekucyjne) do sądu o zwolnienie zajętej rzeczy spod egzekucji komornika. Pozwu nie składasz w tym wypadku przeciwko komornikowi, tylko przeciwko wierzycielowi.
Komornik na podstawie wyroku sądu z nadaną klauzulą wykonalności lub nakazu zapłaty może:
* zająć i sprzedać ruchomości (np. samochód) i nieruchomości (np. dom, mieszkanie) stanowiące własność dłużnika,
* zająć częściowo wynagrodzenie za pracę, rentę, emeryturę,
* zająć konta bankowe dłużnika.
* ukarać cię grzywną, jeśli np. nie poinformujesz go o aktualnym miejscu zamieszkania czy o tym, że zmieniłeś pracę lub bez uzasadnienia odmawiasz składania wyjaśnień i nie udzielasz informacji,
* dać ci upomnienie - jeśli zachowujesz się niewłaściwe w czasie przeprowadzania postępowania egzekucyjnego
* nakazać opuszczenie miejsca postępowania egzekucyjnego
* zarządzić przymusowe otwarcie oraz przeszukanie mieszkania, a także ubrania, które masz na sobie,
* zastosować środki przymusu bezpośredniego w celu przełamania twego biernego lub czynnego oporu.
Czego ci nie zabierze
Komornik nie może zabrać ci całego majątku. Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, ma prawo zająć ci 3/5 pensji, ale tylko w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Jeśli nie spłacasz innych należności (np. kredytów), można ci potrącić połowę wynagrodzenia. Komornik musi ci jednak zostawić co najmniej minimalne wynagrodzenie.
Zobacz również: Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne? [WIDEO]
Jeśli pobierasz rentę lub emeryturę, może ci potrącić maksymalnie 25 proc. świadczenia, jednak musi ci zostawić co najmniej połowę minimalnej renty lub emerytury. Ze świadczeń alimentacyjnych oraz zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych, porodowych i dla sierot zupełnych komornik nie ma prawa dokonywać żadnych potrąceń.
Komornik nie może ci zająć też wszystkiego co masz w domu. Są rzeczy, których komornikowi nie wolno ruszyć. Musi pozostawić:
* przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla ciebie i będących na twoim utrzymaniu członków rodziny,
* zapasy żywności i opału na okres jednego miesiąca,
* narzędzia i inne przedmioty niezbędne do twojej pracy zarobkowej (z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych),
* przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane poniżej ich wartości, a dla ciebie mają znaczną wartość użytkową.
Uwaga! Komornik może wykonywać swoje czynności tylko w dni robocze i soboty, od 7.00 do 21.00 . Na wykonywanie czynności w innym czasie musi mieć pisemne zezwolenie prezesa sądu rejonowego.