Musimy płacić dwa czynsze

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express Musimy płacić dwa czynsze

Mieszkanie na Start: Państwo będzie dłużej dopłacało do czynszu

2018-07-06 7:54

Rządowy program "Mieszkanie na Start", który zakładał dopłaty do czynszu najemców w nowych nieruchomościach został znowelizowany przez Sejm. Posłowie zagłosowali za dłuższymi dopłatami do najmu. Sejm wprowadził też poprawkę, która pozwala, by nie tylko pierwsi najemcy lokalu dostawali dopłaty.

Mieszkanie na Start
Sejm na czwartkowym posiedzeniu przegłosował zmiany w rządowym projekcie ustawy o dopłatach do najmu mieszkań. Za przyjęciem ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania głosowało 366 posłów. Przeciw było 52. Od głosu wstrzymało się 7 - podaje PAP.

Co w rządowym projekcie zmieniają sejmowe poprawki? Zamiast 9 lat dopłat do czynszu, państwo będzie wspierać lokatorów aż przez 15 lat. Inna zmiana zakłada, że nie tylko pierwsi najemcy mieszkań będą mogli otrzymywać dopłaty.

Zgodnie z projektem w wersji rządowej, dopłaty miały być udzielane pierwszym najemcom mieszkań nowo wybudowanych lub poddanych działaniom rewitalizacyjnym. Sejm zgodził się, by dopłaty mogły być przyznawane najemcom zasiedlającym mieszkania w ciągu 20 lat od momentu ukończenia inwestycji - podaje PAP.

W programie "Mieszkanie na Start" pojawi się też nowe kryterium wyboru. Poza głównym czynnikiem decydującym o naborze do programu, jaki jest dochód, gminy będą mogły wybierać beneficjentów na podstawie nie tylko kryteriów zapisanych w ustawie, ale także dodatkowego własnego. 

- Ostateczna decyzja o zawarciu umów najmu będzie jednak zależała od inwestora. To on bowiem dokona oceny zdolności czynszowej - tłumaczył w Sejmie wiceszef w resorcie inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Czym jest "Mieszkanie na Start"? To program dopłat do czynszów skierowany do ludzi, których nie stać na wynajem czy zakup mieszkania na rynku komercyjnym, a których dochody są zbyt wysokie, by mogli ubiegać się o mieszkania komunalne.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze