Mieszkanie na Start
Sejm na czwartkowym posiedzeniu przegłosował zmiany w rządowym projekcie ustawy o dopłatach do najmu mieszkań. Za przyjęciem ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania głosowało 366 posłów. Przeciw było 52. Od głosu wstrzymało się 7 - podaje PAP.
Co w rządowym projekcie zmieniają sejmowe poprawki? Zamiast 9 lat dopłat do czynszu, państwo będzie wspierać lokatorów aż przez 15 lat. Inna zmiana zakłada, że nie tylko pierwsi najemcy mieszkań będą mogli otrzymywać dopłaty.
Zgodnie z projektem w wersji rządowej, dopłaty miały być udzielane pierwszym najemcom mieszkań nowo wybudowanych lub poddanych działaniom rewitalizacyjnym. Sejm zgodził się, by dopłaty mogły być przyznawane najemcom zasiedlającym mieszkania w ciągu 20 lat od momentu ukończenia inwestycji - podaje PAP.
W programie "Mieszkanie na Start" pojawi się też nowe kryterium wyboru. Poza głównym czynnikiem decydującym o naborze do programu, jaki jest dochód, gminy będą mogły wybierać beneficjentów na podstawie nie tylko kryteriów zapisanych w ustawie, ale także dodatkowego własnego.
- Ostateczna decyzja o zawarciu umów najmu będzie jednak zależała od inwestora. To on bowiem dokona oceny zdolności czynszowej - tłumaczył w Sejmie wiceszef w resorcie inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
Czym jest "Mieszkanie na Start"? To program dopłat do czynszów skierowany do ludzi, których nie stać na wynajem czy zakup mieszkania na rynku komercyjnym, a których dochody są zbyt wysokie, by mogli ubiegać się o mieszkania komunalne.