KOBIETA W PRACY

i

Autor: Shutterstock KOBIETA W PRACY

Na tych stanowiskach kobiety zarabiają więcej od mężczyzn

2016-03-08 21:00

Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że mężczyźni nadal zarabiają więcej od kobiet na podobnych stanowiskach. Jednak dokładniejsza analiza pozwala wskazać specjalizacje, w których kobiety zarabiają porównywalnie do mężczyzn, a nawet więcej. Są to m.in marketing i PR, HR, administracja biurowa, szkolenia czy prawo.

Jak wynika z danych zarobki.pracuj.pl, marketing jest jedną ze specjalizacji, w której kobiety zarabiają podobnie do mężczyzn. Specjalistki odpowiedzialne za komunikację marketingową, zarządzanie marką, kampanie marketingowe, czy marketing handlowy są wynagradzane analogicznie jak mężczyźni. Z analiz wynika dodatkowo, że specjalistki od badań marketingowych zarabiają przeciętnie więcej niż mężczyźni na podobnym stanowisku. Także w specjalizacji PR wynagrodzenie kobiet jest porównywalne do pensji mężczyzn, a w przypadku PR wewnętrznego, kobiety zarabiają przeciętnie więcej od mężczyzn na podobnych stanowiskach.

Sprawdź koniecznie: Właścicieli wielkich majątków. Zobacz najbogatsze Polki [RANKING]

Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że specjaliści ds. HR stają się coraz bardziej poszukiwanymi pracownikami. Liczne procesy rekrutacyjne, jak i zarządzanie powiększającymi się zespołami sprawia, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby specjalizujące się w obszarze HR. Jak pokazują analizy serwisu zarobki.pracuj.pl, specjalistki ds. rekrutacji i employer brandingu zarabiają podobnie do mężczyzn. W przypadku stanowiska ds. kadr i wynagrodzeń, zarobki kobiet są nawet wyższe niż mężczyzn na podobnych stanowiskach.

Administracja biurowa jest kolejnym obszarem, w którym kobiety osiągają podobne do mężczyzn zarobki. Z danych zarobki.pracuj.pl wynika, że kobiety zajmujące się tłumaczeniami/korektą, odpowiedzialne za sekretariat, recepcję oraz za wsparcie administracyjne zarabiają podobnie do mężczyzn. Zaś kobiety na stanowiskach asystenckich zarabiają przeciętnie więcej niż mężczyźni na podobnym stanowisku.

W przypadku specjalistów z obszaru prawa, niemal w każdej ze specjalizacji można zaobserwować, że zarobki kobiet są podobne do pensji mężczyzn. Analogiczna sytuacja występuje wśród lekarzy - w tej specjalizacji także nie zaobserwowano różnic w wynagrodzeniu ze względu na płeć.

Kolejnym obszarem, w którym zarobki mężczyzn i kobiet nie odbiegają od siebie w sposób zasadniczy, jest obszar związany z edukacją i szkoleniami. Lektorki języków obcych oraz panie odpowiedzialne za szkolenia i rozwój osobisty osiągają przeciętny poziom dochodów podobny do mężczyzn, a w niektórych przypadkach ich typowe zarobki są nawet wyższe od zarobków mężczyzn na podobnych stanowiskach.

Czytaj też: Szklany sufit dla kobiet w polskim biznesie

Największe różnice między zarobkami kobiet i mężczyzn widoczne są na poziomie specjalistów, tam kobiety zarabiają przeciętnie o 13,7% mniej niż mężczyźni. Jednak wraz ze wzrostem doświadczenia różnica ta maleje. Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl na każdym wyższym niż specjalistyczne stanowisko, rozbieżności w poziomie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn są mniejsze. Najlepiej w tym zestawieniu wypada kategoria kierowników, w której kobiety zarabiają porównywalnie do mężczyzn, ich przeciętna pensja jest o  5,8% niższa od przeciętnej pensji panów. Kobiety na stanowiskach koordynatorów oraz dyrektorów zarabiają o 9,4% mniej niż panowie.

 

Źródło: zarobki.pracuj.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze