podatki

i

Autor: Pixabay Jak jest w Krakowie z płaceniem podatków? Miasto podało liczby

Prawo podatkowe

Najważniejsze ulgi podatkowe dla rodzica, pracownika i przedsiębiorcy. Ile można zyskać?

2022-12-02 3:55

Podatki to temat, który potrafi przysporzyć wiele komplikacji. W kwestii podatków jest jeden pozytywny aspekt - możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, która w pewnym stopniu odciąży nasze zeznanie podatkowe. Istnieje wiele rodzajów ulg, które skierowane są do różnych osób oraz grup społecznych i zawodowych. Z jakich ulg może skorzystać rodzic a z jakich przedsiębiorca?

Ulgi podatkowe. Ulga dla rodzica

Ulga rehabilitacyjna – może sylwestrowy wyjazd last minute? 

Wydatki na turnus rehabilitacyjny, pobyt w uzdrowisku czy zabiegi rehabilitacyjne mogą być odliczone od dochodu. Aby skorzystać z ulgi, należy spełnić wymogi formalne związane z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. UWAGA: Jeśli jesteś opiekunem i masz na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością, ulga również Ci przysługuje. 

Ulga prorodzinna

  • 92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł możesz zyskać rocznie z tytułu ulgi prorodzinnej na wychowywanie jednego dziecka. W przypadku drugiego dziecka ulga jest taka sama, ale przy trzecim wynosi już 166,67 zł miesięcznie (2000,04 zł rocznie).
  • Ulga na pierwsze dziecko limitowana jest przychodem rodzica: 112 000 zł łącznie lub jeśli jest to osoba samodzielnie wychowująca dziecko, albo 56 000 zł w przypadku rodziców niepozostających w związku małżeńskim.

  • Rodzicu! Twoje dziecko zarabia? Możesz stracić ulgę. Młodzież coraz częściej stawia na niezależność finansową, a nieco starsi podejmują pracę, by opłacić internat lub studia. W ostatnim kwartale roku warto wziąć do ręki kalkulator i podliczyć zarobki pociechy. Dlaczego? Otóż jeśli Twoje pełnoletnie (poniżej 25 lat), wciąż uczące się dziecko przekroczy próg 16 061,28 zł rocznie, utracisz ulgę. 

- Zwolnienia są pozytywne, jeśli dotyczą podatku. Polski Ład 2.0 określa grupę osób, które mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku przychodu do kwoty 85 528 zł rocznie. Kto znalazł się w gronie szczęśliwców? Nowością są podatnicy, którzy wychowują czworo lub większą liczbę dzieci (ulga 4+). Zwolnione są też osoby do 26 roku życia, pracujący seniorzy, czyli osoby, które zamiast pobierać świadczenie emerytalne zdecydują się dalej pozostać aktywnymi zawodowo, a także podatnicy, którzy zmieniają rezydencję podatkową z zagranicznej na polską - wyjaśnia Artur Kaczmarek z e-pity.pl

Odlicz koszty internetu 

Aż 760 zł możesz odliczyć w ramach ulgi na internet, pod warunkiem, że umowa nie jest zawarta na firmę i nie jest w niej kosztem podatkowym. Z ulgi można korzystać tylko przez dwa pierwsze następujące po sobie lata. Ulga dotyczy kosztów dostępu do sieci, a nie przyłączenia/montażu.

Ulga dla pracownika

Remontowałeś dom? Zobacz, ile możesz odliczyć

Remont domu może wpłynąć znacznie na ograniczenie poboru ciepła i emisji gazów. Stąd szereg ulg dla osób remontujących (np. w postaci ocieplenia domu, montażu kolektorów, pieca, wymiany instalacji C.O.). 

Ważne:

  • wydatki muszą wpływać na polepszenie warunków cieplnych domu
  • wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT
  • ulga dotyczy właścicieli lub współwłaścicieli nie tylko domów, ale też budynków w zabudowie bliźniaczej, szeregowej i grupowej

Od dochodu można odliczyć do 53 000 zł, ale – jeśli poniesiesz wydatki wyższe niż dochód – ulga przechodzi na kolejne lata i możesz z niej korzystać łącznie przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. 

Twórcza praca się opłaca!

Koszty uzyskania przychodów u twórców to aż 50%, ale odzyskana kwota nie może być wyższa niż 120 000 zł w skali roku. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach odzyskanie kosztów może być trudne, gdyż zmieniła się grupa zawodów do tego uprawnionych. Upewnij się, że Twoja umowa o dzieło jest właściwie skonstruowana – czasem niewielkie zmiany mogą dać wielkie rezultaty (np. ustalenie rodzaju dzieła, wykonanych świadczeń). 

Oddawanie krwi = podwójna korzyść

Jeśli oddajesz krew jako honorowy dawca, nie tylko możesz cieszyć się z faktu, że uratujesz komuś zdrowie i życie, ale też z… obniżonego podatku. Za każdy litr krwi otrzymasz bonus podatkowy – poprzez odliczenie od dochodu 130 zł (wartość nie może przekroczyć 6% dochodu).

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorcy

Działaj lokalnie i uzyskaj ulgę

Firmy z lokalnych środowisk często angażują się w pomoc klubom sportowym, placówkom edukacyjnym itd. Polski Ład premiuje takich przedsiębiorców, umożliwiając im odliczenie aż do 50% kosztów uzyskania przychodów. 

PAMIĘTAJ: Odliczenie nie dotyczy podatników rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową. 

Czas na naukę

Jeśli myślisz o kursie, konferencji bądź studiach (podyplomówka, o której marzyłeś…), to idealny czas na decyzję jest właśnie teraz. Dlaczego? Po pierwsze: inwestycja we własne kompetencje to zawsze dobry pomysł, a po drugie środki poniesione z tytułu poszerzenia wiedzy możesz włączyć w koszty prowadzonej przez Ciebie działalności. Konieczne będzie zachowanie wszelkich faktur dokumentujących ten koszt.

Zrób pracownikom extra Wigilię, a sobie wymarzony prezent

Jesteś w stanie podliczyć, ile w tym roku wydałeś na naprawy firmowego auta? Ile straciłeś nerwów, czasu przez tego grata? Najwyższy czas na lepszy model, np. w formie korzystnego leasingu. Podejmując decyzję w końcówce roku, wprowadzisz do kosztów firmowych całość opłat wstępnych, kosztów manipulacyjnych oraz ratę leasingową za miesiąc grudzień jeszcze do kosztów za 2022 rok. Zamiast przekazywać podatek fiskusowi warto docenić pracowników, organizując dla nich imprezę, którą będą długo wspominać. Koszty imprezy integracyjnej będą dla Ciebie kosztem uzyskania przychodów.

-To, czy z ulgi może skorzystać każdy przedsiębiorca, czy jest ona zastrzeżona dla określonej formy opodatkowania zależy od jej rodzaju. Przykładowo, w przypadku opodatkowanych według skali (PIT-36) skorzystać można ze wszystkich powyższych ulg, nie ma jedynie możliwości skorzystania z odliczenia składek zdrowotnych. W przypadku opodatkowanych liniowo, nie można zastosować odliczenia składek na rzecz związków zawodowych, a składki ubezpieczeniowe limitowane są kwotą 8700 zł rocznie. U opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28) odliczyć można wyłącznie ulgę na zabytki, składki na ubezpieczenie zdrowotne, ulgę na terminal płatniczy oraz składki na rzecz związków zawodowych. Z nowych ulg nie skorzystają natomiast osoby rozliczające się za pomocą karty podatkowej (PIT-16)  - podkreśla Piotr Szulczewski, ekspert podatkowy z e-pity.pl

Źródło: https://www.e-pity.pl/jak-obnizyc-podatek/

Sonda
Czy skorzystasz z ulgi podatkowej 500 zł dla kierowców?
Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff
Najnowsze