UOKiK - NIE PUBLIKOWAĆ

i

Autor: red

Nakładanie kar na przedsiębiorców będzie łatwiejsze. UOKiK zyska nowe uprawnienia

2018-11-05 16:33

Czy firmy w Polsce mają się czego obawiać? Z projektu ustawy, nad którym pracuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz resort przedsiębiorczości, wynika, że szef UOKiK ma otrzyma dostęp do danych chronionych tajemnicą skarbową. A to pozwoli mu na łatwiejsze karanie prowadzących działalność gospodarczą - podaje "Puls Biznesu".

Opracowywana nowelizacja ustawy o Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów wzmocni kompetencje szefa UOKiK. Dokument wspólnie przygotowuje Urząd oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. 

- Najdalej idącym nowym uprawnieniem będzie dostęp do wrażliwych informacji stanowiących obecnie tajemnicę skarbową (m.in. wgląd w rozliczenia podatkowe z fiskusem) - czytamy w "PB".

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, nowe uprawnienia prezesowi UOKiK potrzebne są do "łatwiejszego nakładania na przedsiębiorców kar pieniężnych oraz ich egzekwowania".

Skąd takie rozszerzenie władzy dla UOKiK? Dotyczas prezes Urzędu mógł nakładać na firmy kary do 10 proc. rocznych obrotów. Projektodawcy nowelizacji tłumaczą, że nawet to nie jest łatwe, gdyż ukarany przedsiębiorca nierzadko nie odbiera korespondencji.

Źrodło: "Puls Biznesu"

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze