szczepienie

i

Autor: pixabay.com zdjęcie przykładowe

IV fala koronawirusa. Nie zaszczepisz się, zabiorą Ci wypłatę

2021-09-01 11:57

Rząd przedstawił nowelizację tzw. ustawy covidowej. Nowe regulacje przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia, mają przygotować społeczeństwo na kolejną, czwartą falę koronawirusa. Jeśli nowela zostanie zatwierdzona, pracodawcy zyskają dostęp do informacji o szczepieniu pracownika przeciw COVID-19. Niezaszczepieni będą mogli stracić stanowisko, lub zostać wysłani na przymusowy urlop. Ponadto przedsiębiorcy, którzy będą wpuszczać do swoich lokali tylko osoby zaszczepione, mają uniknąć lockdownu. Zmiany mają wejść w życie na trzeci kwartał 2021 roku.

Ustawa covidowa ze sporymi zmianami. Wzrosną uprawnienia pracodawców

Rząd pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych. Informacje o zmianach w ustawie pojawiły się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Pracodawca zyska uprawnienia do wglądu, czy pracownik lub kandydat do pracy został zaszczepiony na koronawirusa.

ZOBACZ: Szczepienia na koronawirusa: Do Polski trafi mniej szczepionek

Gen. Grzegorz Gielerak: Nie będę apelował o szczepienie dzieci [Super Raport]

Dzięki wglądowi do paszportów covidowych przedsiębiorca będzie mógł wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop. Wyjątkiem będą jednak ozdrowieńcy i osoby z ważnym testem na koronawirusa. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku wyjazdów zagranicznych, test jest ważny przez 72 godziny i podobnie może być traktowany przez pracodawcę. Raczej trudno wyobrazić sobie, żeby pracownik wykonywał testy co 3 dni.

Co więcej, pracodawca będzie miał prawo przesunąć pracownika niezaszczepionego, bez ważnego testu i niebędącego ozdrowieńcem poza jego stanowisko lub do innego rodzaju pracy. Zaznaczono jednak, że wynagrodzenie powinno odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy. 

Zmiany w ustawie covidowej, lockdown nie będzie dotyczył wszystkich

Zmiany proponowane przez ministerstwo zdrowia będą dotyczyć także formy lockdownu. Przedsiębiorcy, którzy będą wpuszczali do swoich lokali jedynie osoby zaszczepione, ozdrowieńców, lub mające aktualny, negatywny test na koronawirusa, nie będą objęci obostrzeniami. Zmiany mają dotyczyć hoteli i lokali gastronomicznych.

Sonda
Jak oceniasz planowane zmiany w ustawie covidowej?

Biznesy będą mogły zweryfikować klientów i pracowników dzięki aplikacji mobilnej, którą udostępni Centrum e-zdrowia. Ponadto będzie istniała możliwość uzyskania innych zaświadczeń z wizerunkiem twarzy właściciela (aby zapewnić weryfikowalność dokumentu). Fotografie mają pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych i ewidencji danych unieważnionych dokumentów paszportowych.

Czy pracodawca powinien mieć prawo odesłać niezaszczepionego pracownika na bezpłatny urlop?  Tak - like Nie - Wrr

i

Autor: GRAFIKA SE Marcin Podziemski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze