Ustawa covidowa ze sporymi zmianami. Wzrosną uprawnienia pracodawców
Rząd pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych. Informacje o zmianach w ustawie pojawiły się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Pracodawca zyska uprawnienia do wglądu, czy pracownik lub kandydat do pracy został zaszczepiony na koronawirusa.
ZOBACZ: Szczepienia na koronawirusa: Do Polski trafi mniej szczepionek
Dzięki wglądowi do paszportów covidowych przedsiębiorca będzie mógł wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop. Wyjątkiem będą jednak ozdrowieńcy i osoby z ważnym testem na koronawirusa. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku wyjazdów zagranicznych, test jest ważny przez 72 godziny i podobnie może być traktowany przez pracodawcę. Raczej trudno wyobrazić sobie, żeby pracownik wykonywał testy co 3 dni.
Co więcej, pracodawca będzie miał prawo przesunąć pracownika niezaszczepionego, bez ważnego testu i niebędącego ozdrowieńcem poza jego stanowisko lub do innego rodzaju pracy. Zaznaczono jednak, że wynagrodzenie powinno odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy.
Zmiany w ustawie covidowej, lockdown nie będzie dotyczył wszystkich
Zmiany proponowane przez ministerstwo zdrowia będą dotyczyć także formy lockdownu. Przedsiębiorcy, którzy będą wpuszczali do swoich lokali jedynie osoby zaszczepione, ozdrowieńców, lub mające aktualny, negatywny test na koronawirusa, nie będą objęci obostrzeniami. Zmiany mają dotyczyć hoteli i lokali gastronomicznych.
Biznesy będą mogły zweryfikować klientów i pracowników dzięki aplikacji mobilnej, którą udostępni Centrum e-zdrowia. Ponadto będzie istniała możliwość uzyskania innych zaświadczeń z wizerunkiem twarzy właściciela (aby zapewnić weryfikowalność dokumentu). Fotografie mają pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych i ewidencji danych unieważnionych dokumentów paszportowych.