Nowe emerytury w Polsce. Co to jest OIPE?
Rząd PiS przedstawił projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych, która ma za zadanie dostosowanie krajowych przepisów do wymogów unijnych. Dzięki temu Polacy mają uzyskać możliwość korzystania z OIPE jak obywatele innych krajów członkowskich. Jak przekonują rządzący największą wartością OIPE będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także możliwość przenoszenia przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE
- OIPE nie zastąpi ani nie zharmonizuje krajowych systemów emerytur, a jedynie uzupełni III filar. Zapewni to obywatelom UE nowe możliwości oszczędzania na starość – wyjaśnia w "DGP" dr Antoni Kolek z Pracodawców RP.
ZOBACZ TAKŻE: Nowe emerytury od 1 grudnia 2020! ZUS zawiesza i wstrzymuje wypłaty rent i emerytur
Jednolite emerytury w całej UE?
Zarówno Komisja Europejska, jak i autorzy projektu ustawy z Ministerstwa Finansów, zwracają uwagę na konieczność ułatwienia oszczędzenia na przyszłą emeryturę. Problem starzenia się społeczeństw dotyczy niemal całej Unii Europejskiej. Wydłużająca się średnia długość życia oraz spadek przyrostu naturalnego spowoduje, że średnia wysokość emerytury państwowej będzie w dłuższej perspektywie spadać i stanowić coraz niższy odsetek średniego wynagrodzenia, co wymaga gromadzenia dodatkowych oszczędności. Stąd pomysł wprowadzenia w Polsce OIPE, które uzupełni III filar systemu emerytalnego, czyli dobrowolnego odkładania kapitału na przyszłość.
- Systemowo jest do dobry pomysł. Każde dodatkowe oszczędzanie na emeryturę jest godne pochwały. Ale nie wiem, czy Polacy są na niego gotowi - przekonuje w Money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. I podkreśla, że Polacy obecnie nie są zbyt zainteresowani trzecim filarem emerytalnym - czyli IKE oraz IKZE. - Tu wielkiego zainteresowania nie było, więc w przypadku OIPE też się go nie spodziewam - dodaje specjalista.
Projekt ustawy jest obecnie w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Ma być przyjęty przez rząd w I kwartale 2021 r.