BEZROBOCIE ZWOLNIENIE PRACA PRACOWNIK MOBBING SZEF

i

Autor: Shutterstock

Nowe pokolenie pracowników – co ich wyróżnia?

2015-10-10 8:00

Ich doświadczenie zawodowe często nie przekracza pięciu lat. Mają jednak coś, czego brakowało pracownikom jeszcze kilkanaście lat temu. Wiedzą czego chcą. Są elastyczni i otwarci na zmiany, chętni do tego by się uczyć i rozwijać. Nie zgadzają się na wszystko, dlatego firmy często mają problem z tym, by ich zatrzymać. Nowa generacja pracowników kompletnie zmienia oblicze rynku pracy.

Ich sposób myślenia o pracy ukształtowała era wielkich, wysoko zhierarchizowanych korporacji. Nie chcą podporządkowywać swojego życia pracy. Są dobrze wykształceni, zręczni w posługiwaniu się nowymi technologiami, pewni siebie, wielozadaniowi, a przy tym energiczni. Mają też wysokie oczekiwania. – Bycie ambitnym chyba niesprawiedliwie często przypisuje im się jako wadę, a nie zaletę – zauważa Michał Środa, Senior HR Consultant w GoWork.pl. – Po części dzieje się tak chyba dlatego, że pracodawcy nie są zadowoleni z tego, że muszą starać się o wiele bardziej niż dotychczas.

To, czego zwykle się nie dostrzega, to to, że za tymi oczekiwaniami idzie także zaangażowanie. 70 proc. młodych pracowników twierdzi, że oddanie wobec firmy i obywatelskie zaangażowanie to ich najwyższe priorytety – wynika z ankiety przeprowadzonej przez GoWork.pl. Jeżeli nie są zadowoleni z tego co robią, zaczynają się rozglądać za kolejną posadą.

Sprawdź koniecznie: Jaką nazwę polskiej waluty chciał wprowadzić Józef Piłsudski?

– Młodzi pracownicy przyczynili się do zmiany postrzegania tego, w jaki sposób praca powinna być wykonywana. Chcą odnieść sukces, ale nie ma mowy o wyścigu szczurów o którym tyle mówiło się jeszcze dekadę temu, choć oczywiście zdarzają się osoby, które po trzech miesiącach pracy oczekują posady kierowniczej i pensji na poziomie dyrektora – zauważa Michał Środa. – Zazwyczaj są jednak lepiej przygotowani do właściwego wykonywania obowiązków niż poprzednie pokolenia. Potrafią też pokierować własną karierą, wiedzą jakie kroki powinni podjąć, by odnieść sukces – dodaje.

Czym wyróżnia się nowy typ pracownika? Przede wszystkim myśleniem zespołowym. Przedstawiciele młodej generacji zdecydowanie wolą pracować w grupie, są pomysłowi lubią nieszablonowe rozwiązania. Wady? Nie jest to grupa jednorodna. Paradoksalnie, ich częstym problemem są też niższe kompetencje komunikacyjne i społeczne – nie lubią kompromisów. Konieczny jest też nieustanny feedback. Bez jasnych komunikatów następuje blokada pracy. Ale i na to jest sposób – jasne komunikaty.

 

Źródło: GoWork.pl

Najnowsze