Opieka nad dzieckiem – nie mylić z urlopem opiekuńczym
Opieka nad dzieckiem to inna konstrukcja prawna niż uregulowany w art. 173 (1) Kodeksu pracy urlop opiekuńczy, który jest bezpłatny i może dotyczyć również opieki nad współmałżonkiem lub rodzicem.
Opieka nad dzieckiem – czy pracodawca ma pole manewru do odmowy?
Kodeks pracy nie daje podstaw do odmowy dodatkowego płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem. Również, gdyby pracodawca wiedział, że dziecko jest w pełni samodzielne i na nic nie choruje.
Pracodawca w najgorszym wypadku mógłby dać wolne w innym terminie z powodów organizacyjnych. Podawanie powodu nie jest obowiązkowe, pracodawca nie ma prawa żądać jakichkolwiek uzasadnień faktycznych.
Opieka nad dzieckiem – który przepis Kodeksu pracy daję podstawę do gratisowego urlopu?
Podstawą do dwóch dni wolnych rocznie w celu opieki nad dzieckiem jest art. 188 Kodeksu pracy. Wniosek składany pracodawcy powinien wskazać ten przepis.
Niewykorzystane dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem nie przechodzą na następny rok.
Na podstawie art. 188 Kodeksu pracy można również wziąć wolne w wymiarze godzinowym. Przepis posługuje się terminem „16 godzin albo 2 dni”. Z tego powodu można mieć wolne np. 8 dni po 2 godziny lub w dowolnej innej konfiguracji.
Kiedy najpóźniej można wziąć dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem?
Dzień wolny na opiekę nad dzieckiem może przypadać najpóźniej w dniu poprzedzającym czternaste urodziny dziecka.
Rodzic (prawny opiekun) dysponuje dwoma dniami wolnego rocznie niezależnie od liczby dzieci tzn. rodzicowi np. czwórki dzieci również przysługują tylko 2 dni rocznie, tak samo jak w przypadku rodzica jednego dziecka.
Polecany artykuł: