Londyn, Brexit

i

Autor: Super Express TV

Opłakane skutki Brexitu dla polskich eksporterów

2017-05-22 15:07

Choć procedura opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię już się rozpoczęła, wciąż nie wiadomo, jak po Brexicie będzie wyglądała kwestia współpracy Wyspiarzy z pozostałymi krajami UE. „Puls Biznesu” ostrzega, że raczej nie będzie kolorowo, a na decyzji Brytyjczyków stracą polscy eksporterzy.

Polscy eksporterzy mogą sporo stracić ze swojej marży, którą mają obecnie dzięki wysyłaniu produktów do Wielkiej Brytanii. Najwięcej, według „PB”, stracą firmy handlujące wyrobami tytoniowymi. Ich marże mogą być niższe o niemal 41 proc.! W przypadku eksporterów odzieży straty wyniosą 5,5 proc., z kolei eksporterzy samochodów, przyczep i naczep stracą 1 proc. marży. Na straty – 3,9 proc. - muszą się też przygotować eksporterzy produktów spożywczych, wyrobów skórzanych (- 0,5 proc.) czy tekstyliów (- 0,8 proc.).

ZOBACZ TEŻ: Brexit. Wielka Brytania przekupi Polaków?

Wszystko przez to, że po Brexicie handel państw UE (w tym, Polski) z Wielką Brytanią będzie się opierał najpewniej o ogólne zasady przyjęte przez Światową Organizację Handlu, co oznacza, że Wyspiarze będą nakładać na eksporterów takie cła, jak to jest w przypadku krajów spoza Unii. Ekonomiści Credit Agricole, na których powołuje się „PB”, uważają, że z powodu strat polscy eksporterzy będą musieli się przeorientować na inne niż brytyjski rynki.

ZOBACZ TEŻ: Rozpoczyna się Brexit. Premier Wielkiej Brytanii złożyła historyczny podpis

Istnieje prawdopodobieństwo, że nasi handlowcy zainteresują się eksportem towarów do obu Ameryk, Afryki czy na Daleki Wschód. Będzie to zbieżne z założeniami tzw. strategii rozwoju Mateusza Morawieckiego, która zakłada wsparcie ekspansji w wymienionych kierunkach. Tak czy tak, nawet jeśli Brexit nie doprowadzi do masowego upadku polskich eksporterów, będzie miał zdecydowany wpływ na ich działalność.

Źródło: „Puls Biznesu”

Najnowsze