Funty brytyjskie

i

Autor: Shutterstock

Brexit. Wielka Brytania przekupi Polaków?

2017-02-20 15:49

Londyn szuka sojuszników w Europie przed negocjacjami z Brukselą ws. Brexitu. Pomóc w tym mają państwa naszego regionu, do których rząd brytyjski chce przekierować miliardy funtów pomocy międzynarodowej.

Budżet przeznaczony na pomoc międzynarodową wynosi 12 mld funtów. Jak donosi "Sunday Times", niektórzy brytyjscy politycy i dyplomaci uważają, że część funduszy trzeba przekierować. Dziennik pisze, że ich nowymi adresatami byłyby: Polska, Węgry i kraje bałtyckie. W gazecie czytamy, iż "najbliżsi doradcy premier Theresy May argumentują w prywatnych rozmowach, że pieniądze pozwolą przekonać kraje wschodniej Europy, by poparły żądania Londynu, domagającego się korzystnej umowy handlowej".

Zobacz również: Brexit: Co zawiera 12-punktowy plan Theresy May?

Według "Sunday Times", na pomysł ciepło patrzeć mają: minister obrony Michael Fallon i kanclerz skarbu Phlip Hammond.

Propozycja wywołuje jednak kontrowersje. Niektórzy pracownicy Departamentu Rozwoju Międzynarodowego mówią, że plan byłby nielegalny. Argumentują, że według zasad OECD Warszawa czy Budapeszt są zbyt zamożne, by kwalifikować się do otrzymania pomocy. - To nie my ustalamy reguły - mówi gazecie jeden z wysoko postawionych urzędników.

Sprawdź też: Niemcy chcą obniżyć Polakom zasiłki na dzieci

 

Źródło: IAR

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze