Co grozi za złożenie PIT po terminie?

i

Autor: shutterstock

PIT-0 dla emerytów: Jak skorzystać?

2021-10-04 12:53

W Sejmie obradowano nad ustawami podatkowymi z Polskiego Ładu, które mają podnieść kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł rocznie i zwiększyć drugi próg podatkowy do 120 tys. zł. Na kwocie wolnej skorzystają najubożsi emeryci, których świadczenia nie będą objęte podatkiem dochodowym. To jednak nie koniec udogodnień dla seniorów. W piątek 1 października Sejm uchwalił ustawę, dodając niespodziewanie nowy przepis PIT-0 dla emerytów. Nowe prawo ma na celu nie tylko wspomóc finansowo starszych obywateli, ale także promować u nich aktywność zawodową.

PIT-0 dla emerytów. Skorzystają aktywni zawodowo seniorzy

W Polskim prawie istnieje już coś takiego jak PIT-0 i dotyczy osób poniżej 26. roku życia (pod warunkiem, że w ciągu roku nie przekroczą progu 85 528 zł). Od przyszłego roku z takiej możliwości skorzystają również rodziny wielodzietne (czwórka lub więcej dzieci), oraz seniorzy, którzy pracują i spełnią warunki przewidziane w ustawie. Jednak nie zawsze PIT-0 będzie opłacalnym rozwiązaniem.

ZOBACZ: Dodatkowe pieniądze dla emerytów! ZUS wysyła wyższe emerytury

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Z PIT-0 skorzystają seniorzy, którzy osiągnęli uprawnienia do otrzymania emerytury, ale zrezygnują z jej pobierania i będą dalej pracować. Ulga obejmie pracujących na etacie, umowie zlecenie, jak i przedsiębiorców, którzy rozliczających się zarówno skalą podatkową, podatkiem liniowym, czy ryczałtem. Ulga obejmie roczny przychód do 115 528 zł, na co sumuje się ulga 85 528 zł z zerowego PIT-u oraz 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Z PIT-0 może skorzystać ponad 100 tys. emerytów

Taka zachęta ma zachęcić emerytów do pozostania aktywnym zawodowo, bez jednoczesnego podnoszenia wieku emerytalnego. Seniorzy sami będą mogli zdecydować, czy chcą dalej pracować. Pozostaje jednak kwestia, czy wszystkim będzie się to opłacać. Obecnie jeśli ktoś pobiera świadczenie emerytalne i dorabia, jego przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli pensja znajdzie się w 70-30 proc. "średniej krajowej", emerytura zostanie pomniejszona.

Każdy pracujący emeryt będzie musiał więc samemu przeliczyć swoje zarobki i zdecydować, czy taka zmiana mu się opłaca. Wiceminister finansów Jan Sarnowski twierdzi, że obecnie skorzystać może na tym 142 tys. osób, które w przyszłym roku zaoszczędzi łącznie ok. pół miliona zł. Przedstawiciel rządu zaznacza również, że na nowych przepisach skorzystają także przedsiębiorcy.

PIT-0 promuje aktywność zawodową wśród seniorów

Zmiana może mieć spore znaczenie, szczególnie w kontekście obowiązującego w Polsce systemu emerytalnego. Obecnie świadczenie obywatela obliczane jest na podstawie zebranego kapitału, który potem dzieli się przez przewidywaną długość życia. Im większy kapitał zgromadzony i im bliżej (statystycznie) do śmierci, tym miesięczne świadczenie będzie większe. To też dłuższa aktywność zawodowa, jest szansą na wyższe świadczenia dla seniora.

Sonda
Czy skorzystasz z PIT-0 dla emerytów?
Najnowsze