Jak rozliczyć PIT

i

Autor: Shutterstock Jak rozliczyć PIT

Podatek PIT – kto musi się rozliczyć sam?

2019-02-04 16:48

W tym roku Ministerstwo Finansów przygotowało znaczne ułatwienia dla podatników, dzięki którym w wybranych wypadkach roczne zeznanie podatkowe rozliczy za nas sam Urząd Skarbowy. Niektórzy jednak muszą rozliczyć się sami. Sprawdź, kogo czeka ten obowiązek.

Ułatwienie dotyczy osób, które rozliczają PIT-37 (dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenia, emerytury czy renty) i PIT-38 (tzw. dochody kapitałowe). Nowy system ma działać automatycznie i uzupełniać wszystkie dane podatnika, które są w posiadaniu Ministerstwa Finansów oraz administracji skarbowej. Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły skorzystać z tego systemu dopiero w przyszłym roku.


Ulgi i odliczenia
Ministerstwo szacuje, że wprowadzenie usługi oznacza, że blisko 25 procent podatników rozliczających się indywidualnie nie będzie musiało nic robić, żeby rozliczyć się z tytułu podatku dochodowego za rok ubiegły.

Z kolei osoby, które korzystają z ulg i odliczeń, będą musiały samodzielnie wprowadzać zmiany w deklaracji. Kolejne 25 proc. podatników (osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem i niekorzystające z żadnych ulg i odliczeń) będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć.

Co z 1 proc. podatku?
W e-PIT automatycznie będzie wskazana organizacja pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od rozliczającego 1 proc. podatku. Co ważne, deklaracja sama wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1 proc. według informacji z ubiegłego roku. W serwisie dane te będzie można uaktualnić i zdecydować na przykład o nowej organizacji, która otrzyma 1 proc.

W przypadku osób, które nie sprawdziły deklaracji, a organizacja pożytku publicznego przestała już istnieć, to nie znajdzie się ona w uzupełnionej deklaracji. Jeśli podatnik sprawdzi deklarację przygotowaną przez urzędników, to może podać KRS innej organizacji.

Ważna informacja dotyczy również emerytów i rencistów, którzy wskazują organizację pożytku publicznego, której przekazują 1 proc. PIT-OP. Emeryci i renciści mogą wskazywać OPP bez potrzeby wypełniania całego zeznania PIT - właśnie za pośrednictwem formularza PIT-OP. System będzie funkcjonować tak samo jak w ubiegłych latach, formularz można wysłać zarówno elektronicznie, jak i złożyć tradycyjnie.

Najnowsze