Polska stanie się wielką fabryką leków nowej generacji?

2018-04-19 16:30

Rząd chce zwiększyć skalę inwestycji w badania i rozwój biotechnologii, w które dużo inwestują firmy farmaceutyczne. A to stwarza szanse na opracowanie nowych leków. Przed nami II Kongres Zdrowia Pracodawców PR, któremu przyświecać będzie hasło „Zdrowie a odpowiedzialny rozwój".

Podczas II Kongresu Zdrowia Pracodawców PR przedstawiciele przedsiębiorstw będą dyskutować o biotechnologii oraz roli, jaką w rozwoju polskiej gospodarki odgrywają międzynarodowe koncerny farmaceutyczne. Dzięki rządowemu Programowi Rozwoju Biotechnologii w Polsce został zainicjowany rozwój tego bardzo dynamicznie rosnącego sektora. Zgodnie z koncepcją Instytutu Biotechnologii Farmaceutycznej w naszym kraju powinno być prowadzonych więcej badań zmierzających do opracowania nowych leków. Inwestycjom sprzyjają: sytuacja ekonomiczna w kraju oraz inwestycje zagraniczne.

Kluczową rolę dla branży biotechnologicznej w Polsce odgrywa sektor biofarmaceutyczny. Jeżeli będzie się rozwijał, możemy liczyć na transfer know-how od dużych, międzynarodowych koncernów farmaceutycznych oraz ułatwienie komercjalizacji produktów polskich firm biotechnologicznych.

Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada m.in. rozwój biotechnologii, która stanowi obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki na świecie. Pod koniec 2017 r. rynek biotechnologiczny był wyceniany na 414 mld dolarów. Dla porównania, w 2013 r. było to 270,5 mld dolarów.

Zobacz: Leki podrożeją? Firmy farmaceutyczne rozważają wycofanie leków z refundacji

Dużo inwestycji związanych z innowacjami ma miejsce w branży medycznej. Europejskie firmy farmaceutyczne wydają średnio 16 proc. swoich przychodów na badania i rozwój, w dużej mierze z dziedziny biotechnologii.

Rynek leków biotechnologicznych zyskuje na wartości. Autorzy raportu Grand View Research spodziewają się, że do 2025 roku globalny rynek biotechnologii osiągnie wartość 727,1 mld dol., z czego ok. 60 proc. będzie generować branża farmaceutyczna. Tymczasem w Polsce w 2015 r. działało 160 przedsiębiorstw biotechnologicznych, przy czym na badania i rozwój przeznaczono 850 milionów złotych.

- Biorąc pod uwagę specyfikę procesu rozwoju nowych leków czy wielkość niezbędnych inwestycji, należy zastanowić się nad rolą innowacyjnych firm farmaceutycznych. Ich aktywność badawczo-rozwojowa, kadry o wysokich kompetencjach czy współpraca z ośrodkami badawczymi wpływają na transfer wiedzy istotny do budowy odpowiedniego ekosystemu biznesowego. Odpowiedzialny rozwój to także mądre inwestycje – mówi Dorota Hryniewiecka-Firlej, wiceprezydent Pracodawców RP i prezes zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Polecamy: Nowa lista refundacyjna. Sprawdź, czy jest na niej twój lek

Pod względem innowacji Polska znajduje się w ogonie europejskich państw. Zajęliśmy 23. miejsce w rankingu Komisji Europejskiej, European Innovation Scoreboard 2016. Najlepiej wypadają kraje skandynawskie, Niemcy i Holandia. W naszym kraju indeks innowacyjności jest dwa razy niższy niż u liderów innowacyjności.

Międzynarodowe, innowacyjne koncerny farmaceutyczne mogą odegrać istotną rolę w rozwoju polskiej gospodarki. Ich działalność ma szansę przyciągnąć zagranicznych, ale również polskich inwestorów, a przez to – przyczynić się do zwiększenia nakładów na inwestycje w innowacyjne projekty biotechnologiczne. Aby stworzyć odpowiedni klimat inwestycyjny w branży farmaceutycznej, powinniśmy jednak zwiększyć przejrzystość przepisów dotyczących refundacji leków oraz wprowadzić długofalowe rozwiązania w tym zakresie.

- Podczas II Kongresu Zdrowia Pracodawców RP, który odbędzie się w Warszawie 26 kwietnia, w wyniku wielostronnej dyskusji, zostaną przyjęte wnioski dotyczące ukształtowania optymalnego ekosystemu i warunków inwestycyjnych, które mogą przyczynić się zwiększenia zaangażowania międzynarodowych, innowacyjnych firm farmaceutycznych działających w Polsce w rozwój krajowej biotechnologii – zapowiadają Pracodawcy RP.

Źródło: mat. pras.

Najnowsze