hpv

i

Autor: Getty Images

Apel pracodawców

Potrzebne pilne zmiany w programie szczepień przeciwko HPV

2024-07-15 12:47

Jednym z kluczowych elementów Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 jest powszechny program szczepień przeciw HPV. Jest on skierowany zarówno do dziewcząt jak i chłopców w wieku od 11 do 14 roku życia. Podstawowym celem programu jest przeciwdziałanie zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i ochrona przed innymi nowotworami, takimi jak np. rak szyjki macicy, które przyczynowo związane są z zakażeniem wirusem HPV.

Celem programu wyznaczonym w NSO jest zaszczepienie do 2028 roku 60% nastolatków, jednak na koniec 2023 roku zaszczepionych zostało zaledwie ok. 20% uprawnionych. Przyczyn takiego niskiego poziomu realizacji programu należy upatrywać w nadmiernym obciążeniu organizacyjno-administracyjnym oraz braku systemu motywującego jednostki POZ do zwiększania poziomu zaszczepienia. Obecnie program szczepień przeciw HPV jest realizowany w mniej niż 30% poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Osiągnięcie poziomu zaszczepienia przewidzianego w polskich i unijnych dokumentach strategicznych wymaga pilnych zmian systemowych. Z punktu widzenia dbałości o zdrowie społeczeństwa, wydolności systemu opieki zdrowotnej oraz wydłużenia życia i poprawy jego jakości wśród osób codziennie wypracowujących PKB, zwiększenie poziomu zaszczepienia jest koniecznością. Wprowadzenie zmian zaprezentowanych przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ma więc uzasadnienie nie tylko z punktu widzenia osiągania celów zdrowotnych ale również ze względu na poprawę wskaźników gospodarczych.

Stanowisko ZPP ws. zmian prawnych koniecznych dla poprawy skuteczności realizacji programu szczepień przeciwko HPV

Wirus HPV odpowiada za niemal 100% przypadków raka szyjka macicy, jest również istotną przyczyną szeregu innych nowotworów anogenitalnych oraz nowotworów głowy i szyi. Bezobjawowy przebieg wielu zakażeń powoduje istotne trudności diagnostyczne, dlatego właśnie z punktu widzenia systemowego kluczowe jest podejmowanie skutecznych działań w zakresie profilaktyki pierwotnej obejmującej szczepienia, zapobiegające występowaniu nowotworów związanych przyczynowo z tym zakażeniem. Według dostępnych szacunków, globalny koszt związany z występowaniem nowotworów będzie sięgał łącznie 25 bilionów (sic!) dolarów w ciągu najbliższych 30 lat.

Zgodnie z unijnym programem Europe’s Beating Cancer Plan, do 2030 roku zaszczepionych przeciwko HPV miałoby zostać 90% dziewczynek, a wobec chłopców oczekiwany jest „istotny wzrost” poziomu zaszczepienia. Z danych WHO wynika, że blisko poziomu 90% zaszczepienia populacji docelowej już w tej chwili są takie państwa, jak Portugalia, Hiszpania, czy Norwegia i Szwecja, a średnia wyszczepialność dla państw, które objęły HPV swoimi narodowymi programami szczepień wynosi 44%.

Polski powszechny program szczepień przeciwko HPV został wprowadzony od czerwca 2023 roku i jest skierowany do dzieci po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia, jednak nie realizuje on celu dotyczącego zaszczepienia 60% nastolatków określonego w ustawie o Narodowej Strategii Onkologicznej. W świetle informacji z końca ubiegłego roku, w ramach programu zaszczepiło się zaledwie ok. 20% uprawnionych do tego nastolatków. Co więcej, program obecnie realizowany jest przez nie więcej niż 30% poradni podstawowej opieki zdrowotnej ze względu na skomplikowany sposób jego realizacji, raportowania wykonanych szczepień i ich rozliczania.

Z uwagi na przyjętą strategię – zarówno polską, jak i unijną – walki z nowotworami i oczywisty cel minimalizacji ich liczby poprzez skuteczną profilaktykę pierwotną opartą o szczepienia, ma to szczególne znaczenie dla zmniejszenia obciążenia systemu opieki zdrowotnej oraz długoterminowej poprawy stanu zdrowia oraz długości i jakości życia osób w wieku produkcyjnym/pracowników. Tym samym ze względów gospodarczych, oczywista jest konieczność poprawy prawnych i proceduralnych uwarunkowań związanych z realizacją szczepień przeciwko HPV.

W powyższym kontekście kluczowe pozostają dwa elementy. Pierwszym z nich jest odblokowanie szczepień w gabinetach POZ, poprzez uproszczenie procedur i zniesienie niepotrzebnych barier umożliwiając szczepienie przez wszystkie POZ. Drugim pozostaje umożliwienie wprost realizacji szczepień w szkołach (wraz z towarzyszącymi temu regulacjami dotyczącymi wyrażania zgody na realizację tej procedury przez opiekuna prawnego, a także koniecznych do spełnienia wymogów organizacyjnych). Pełną treść oświadczenia opublikowano na stronie internetowej ZPP

QUIZ PRL. Czy znasz te słowa z PRL-u?
Pytanie 1 z 15
Czym zajmowała się repasaczka?
Punkt repasacji pończoch. Widoczna kobieta naprawiająca pończochy -1970
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze