budowa domu

i

Autor: Piotr Mastalerz Osoby zatrudnione w szarej strefie pozbawione są wszelkich praw pracowniczych, w tym prawa do urlopu, prawa do odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy oraz nie są z oczywistych względów objęte ubezpieczeniem zdrowotnym ani społecznym. Praca w szarej strefie oznacza też brak prawa do emerytury za okres przepracowany nielegalnie

Budowa domów

Pozwolenie na budowę domu nie będzie potrzebne od przyszłego roku?

2022-12-08 12:51

W 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, która ma pozwolić na budowę domów jednorodzinnych bez pozwolenia. Oprócz tego można spodziewać się innych zmian, które uproszczą i przyspieszą proces inwestycji, m.in. dzięki likwidacji obowiązku pozwolenia na użytkowanie i usprawnienia cyfryzacji w procesie budowlanym.

Budowa domów bez zezwolenia w 2023 roku

W 2022 roku weszło w życie prawo, które umożliwiało budowę domów na własny użytek o powierzchni do 70 mkw. bez pozwolenia na budowę, a jedynie poprzez zgłoszenie projektu. Od 2023 roku przepis zostanie rozszerzony na wszystkie domy jednorodzinne, niezależnie od metrażu, dotyczyć ma to jednak maksymalnie dwukondygnacyjnych budynków.

Nowe przepisy pozwolą także na budowę przydomowych budynków bez zezwolenia m.in. krużgankgów, ganków, czy zadaszonych tarasów - z ograniczenie do 35 mkw. 

Cyfryzacja budownictwa. W 2023 roku projekt budynku będzie w internecie

Wprowadzana zostanie także Baza Projektów Budowlanych, która umożliwi organom administracji i nadzoru budowlanego dostęp do projektów budowlanych zgłoszonych elektronicznie. Tym samym inwestorzy nie będą musieli dołączać projektu w formie papierowej do wszelkich wniosków, zawiadomień i zgłoszeń, wystarczy wskazanie numeru ewidencyjnego w bazie, co ułatwi pracę urzędów.

W lipcu 2023 roku wprowadzony zostanie także System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) gromadzący dane o wszystkich rejestrach, ewidencjach i innych informacjach, które mogą być wykorzystywane przy procesie budowlanym. W kolejnych latach system ma być ma być rozszerzany.

26 stycznia 2023 roku uruchomiony zostanie Elektroniczny Dziennik Obudowy. Po 30 czerwca będzie obowiązywał elektroniczny obieg dokumentów.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ocenia, że dzięki cyfryzacji uda się oszczędzić 6 mln zł na listach wymaganych do obsługi wniosków z projektem i 24 mln zł na magazynowaniu projektów budowlanych. Samo zużycie papieru według instytucji wyniosło w 2022 roku 22,5 tys. ton i wymagało powierzchni magazynowej 34 tys. metrów sześciennych. 

Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Sonda
Czy planujesz budowę domu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze