check in, samolot, lotnisko, paszport

i

Autor: Aleksandra Ratajczak-Mańka check in, samolot, lotnisko, paszport, United Airlines

Praca w Holandii. Ile Polacy zarabiają na emigracji

2015-05-18 9:00

Choć nieduża Holandia jest kojarzona przede wszystkim ze swoim liberalnym podejściem do różnego rodzaju używek, Polacy jeżdżą tam nie tylko, by się zabawić. Bardzo wielu naszych rodaków wyjechało tam za pracą. Na jakie zarobki mogą liczyć?

Kraj wiatraków, w którym możemy pracować bez pozwolenia od 1 maja 2007 r., jest bardzo chętnie wybierany przez polskich emigrantów zarobkowych. Według danych GUS-u z 2013 r. przebywało tam czasowo ponad 100 tys. naszych rodaków. Mimo że urzędowym językiem w Holandii jest niezbyt popularny w Polsce niderlandzki, bez problemu można się tu porozumieć po angielsku i to nie tylko w urzędzie czy informacji turystycznej. W Holandii po angielsku mówią właściwie wszyscy, co może być istotnym elementem wyboru miejsca emigracji.

Minimalna stawka zależna od wieku

Stopa bezrobocia w Holandii wynosi obecnie 7 proc. Minimalne wynagrodzenie jest w przeliczeniu dużo wyższe niż w Polsce, a od 1 lipca br. ma zostać jeszcze podniesione. W Holandii minimalna wypłata jest uzależniona od wieku zatrudnionego, co powinni brać pod uwagę szczególnie młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają tam za pracą. Już za kilkadziesiąt dni minimalna miesięczna niderlandzka stawka wynagrodzenia brutto będzie wynosiła dla:

Zobacz koniecznie: Pensje w Niemczech. Ile zarabia się za Odrą?
23-latka wzwyż – 1 508 euro (6 032 zł)
22-latka – 1 282 euro (5 128 zł)
21-latka – 1 093 euro (4 372 zł)
20-latka – 927 euro (3 708 zł)
19-latka – 792 euro (3 168 zł)
18-latka – 686 euro (2 744 zł)
17-latka – 596 euro (2 384 zł)
16-latka – 520 euro (2 080 zł)
15-latka – 452 euro (1 808 zł)

Jeżeli chodzi o średnie zarobki, wg danych Europejskiej Komisji Gospodarczej z 2013 r. wynosiły one aż 3 541 euro brutto miesięcznie (14 164 zł wg obecnego kursu euro), plasując pod tym względem Holandię na 6. miejscu wśród krajów Unii.

Popularne prace sezonowe

Od wielu lat stereotypowym obrazem Polaka pracującego w Holandii jest osoba wykonująca prace sezonowe, jak np. zbieranie truskawek. I faktycznie, do dziś można znaleźć mnóstwo ofert zatrudnienia przy zbiorach owoców czy w ogólnie pojętej branży ogrodniczej. Plusem takich zajęć jest brak potrzeby znajomości języka, a pracodawcy przeważnie nie wymagają żadnego doświadczenia. Jeśli chodzi o stawki, przy dużej części ofert można je indywidualnie ustalić z pracodawcą, ale z reguły kształtują się one w okolicach 9 euro za godzinę pracy.

Sprawdź koniecznie: Ile zarabia się w Wielkie Brytanii? Prawda o zarobkach na wyspach

Polacy pracują też w sklepach, restauracjach czy magazynach. Tu, jeśli zatrudnienie jest legalne, mogą liczyć przeważnie na stawkę nieco wyższą do minimalnej. Podobnie jak w wielu innych państwach młodzi ludzie mogą wyjechać do Holandii na roczny kontrakt, by opiekować się dziećmi. Wyjazd taki jest właściwie kursem językowym połączonym z opieką i pomocą w drobniejszych pracach domowych. W zamian za pracę można liczyć na darmowe mieszkanie i wyżywienie oraz kieszonkowe w wysokości ok. 400 euro miesięcznie. W Holandii jest też praca dla wykwalifikowanych pracowników. Poszukiwani są malarze, hydraulicy, mechanicy czy elektrycy. Dobrzy specjaliści z Polski mogą liczyć na wynagrodzenia, w przeliczeniu, do 10 tys. zł brutto miesięcznie.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze