Czyste Powietrze Plus

i

Autor: Materiały prasowe Czyste Powietrze Plus - ile pieniędzy można dostać?

Przedsiębiorcy zapłacą mniejszy podatek! Ważne zmiany w Polskim Ładzie

2022-07-14 10:01

Zmiany w Polskim Ładzie 2022. Nowelizacja przepisów Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Jednak część przepisów obowiązuje z datą wsteczną - od 1 stycznia bieżącego roku. Mimo tego przedsiębiorcy odczuwają zmiany w opłacanym podatku już od czerwca. Z czego to wynika?

Polski Ład 2022. Zmiany dla rozliczających się liniowo

Zaliczki na podatek dochodowy za czerwiec, które należy opłacić do 20. dnia po zamkniętym miesiącu, będą wyliczane już na nowych zasadach. W praktyce oznacza to, że podatnicy rozliczający się na skali, obliczając zaliczkę na podatek dochodowy za czerwiec, będą mogli zastosować nową 12 proc. stawkę. Zmiany bezpośrednio po ich wprowadzeniu odczują także opodatkowani liniowo. Obliczając zaliczkę na podatek dochodowy za czerwiec, będą mogli odliczyć składkę zdrowotną zapłaconą od stycznia do czerwca. Limit takiego odliczenia wynosi 8700 złotych w stosunku rocznym.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Zmiany podatkowe dla ryczałtowców

Rozliczający się na ryczałcie również mogą obniżyć podstawę opodatkowania o składkę zdrowotną zapłaconą między 1 stycznia a 30 czerwca 2022 roku. Wynika to z faktu, że ryczałtowcy mogą obniżyć podstawę opodatkowania o połowę zapłaconej składki zdrowotnej. W lipcu, kiedy zapłacą podatek za czerwiec, będą przeliczać je już na nowych zasadach. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców deklarujących rozliczenie miesięczne, ale także rozliczających się kwartalnie, którzy w lipcu będą opłacać podatek za drugi kwartał roku.

Sonda
Kto twoim zdaniem odpowiada za Polski Ład?
Najnowsze