Zobacz przedwojenną Warszawę w 3D

i

Autor: materiały promocyjne

Przedwojenne majątki Polaków przejmie państwo

2018-10-03 12:31

Blisko osiem lat zajęło przygotowanie wykazu ponad 8 tysięcy przedwojennych nieruchomości, których właściciele przyjęli odszkodowania za majątek pozostawiony w Polsce po II wojnie światowej. W świetle prawa oznacza, że to właścicielem rzeczonych nieruchomości jest Skarb Państwa. Pełna lista, zawierająca 8305 adresów została opublikowana w Monitorze Polskim.

 Prace nad stworzeniem pełnej listy trwały od 2012 roku i zostały rozpoczęte jeszcze przez poprzedni rząd. Jego celem było uporządkowanie spraw ksiąg wieczystych, a także zablokowanie ewentualnych roszczeń spadkobierców właścicieli nieruchomości, którzy otrzymali od państwa stosowne odszkodowania. Państwo Polskie w tamtym okresie wypłaciło setki milionów złotych na ten cel.

Wypłatą odszkodowań zajmowały się zagraniczne Komisje Odszkodowawcze. Polski rząd przekazał państwom fundusze na uregulowanie roszczeń ich obywateli. W sumie USA otrzymały, w ciągu 20 lat, 40 mln dolarów, Szwajcaria – 52,2 mln franków szwajcarskich, Szwecja – 116 mln koron szwedzkich, Austria 71,5 szylingów austriackich.

Spis obejmie nie tylko budynki mieszkalne, ale także działki rolne, lasy z jeziorami (jak chociażby Lasy Dratowskie z czterema jeziorami w Lubuskiem), młyny, fabryki, hotele, restauracje, tartaki leżące na terenie całej Polski. Jak informuje „Rzeczpospolita” praca na sporządzeniem takiej listy nie była prosta. Wymagała sprawdzenia wielu dokumentów, także tych zza granicy.



- Pomimo dużych przeszkód dokumenty te były sukcesywnie kopiowane i sprowadzane do Polski. Szacuje się, że zakres dokumentacji archiwalnej, jaką udało się zgromadzić obejmuje setki tysięcy stron. Zintensyfikowane i wielokierunkowe działania pozwoliły w okresie czterech ostatnich lat pozyskać taki zasób archiwalny, jakiego nie udało się zgromadzić przez okres PRL, jak i po 1989 roku – brzmi cytowane przez "Rzeczpospolitą" stanowisko resortu.

Najnowsze