Rząd Morawieckiego walczy z lichwą i pomija lombardy

2021-11-30 16:27
Lombardy są otwarte i czekają na klientów
Autor: Marcin Wziontek / SE Lombardy są otwarte i czekają na klientów

Rząd Mateusza Morawieckiego przyjął kontrowersyjny projekt ustawy ws. przeciwdziałania lichwie. Zdaniem rządzących dokument "cywilizuje system udzielania w Polsce pożyczek" i "sprawia, że Polacy będą “realnie przez państwo chronieni". Czy aby na pewno? Mimo rosnącej pozycji lombardów, przyjęta ustawa antylichwiarska całkowicie je pomija.

Ustawa antylichiwarska przyjęta przez rząd

Lichwa to pożyczka na wysoki procent, oparta często na kosztach dodatkowych. Skutkuje wysokimi zyskami dla pożyczkodawcy i dużymi stratami pożyczkobiorcy, w skrajnych przypadkach doprowadza do wpadnięcia w spiralę długów. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy antylichwiarskiej, pozaodsetkowe koszty pożyczek w całym okresie spłaty pożyczki nie będą mogły być wyższe niż 25 proc. całkowitej kwoty danej pożyczki. Z kolei w przepisach o kredycie konsumenckim przewidziano obniżenie limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu w całym okresie kredytowania z obecnych 100 proc. kwoty kredytu - do wysokości 45 proc. tej kwoty. 

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną. Ile Polacy zaoszczędzą?

To jednak nie dotyczy lombardów, a eksperci biją na alarm. Przekonują, że lombardy unikają formalnego zarejestrowania dzięki czemu obchodzą ustawę o kredycie konsumenckim, która reguluje relacje pomiędzy instytucjami finansowymi a ich klientami. Przykładowo są lombardy, które podszywają się pod sklep… mięsny. W czasach, gdy spada liczba kredytów konsumenckich udzielanych przez banki i firmy pożyczkowe, a rząd zaostrza regulacje dla branży finansowej, sektor lombardów rozkwita. Lombardów w Polsce jest ok. 40 tys., czyli prawie 6 razy więcej niż popularnych dyskontów Żabka. Coraz częściej - szczególnie w pandemii, korzystają z nich Polacy, którzy stoją na straconej pozycji w kontakcie z lombardem.Teraz ustawa antylichwiarska trafi do Sejmu.

Sonda
Znasz kogoś, kto stracił pieniądze na rzecz oszustów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze