Deklaracja dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej  17 proc. i 32 proc.

i

Autor: Shutterstock Deklaracja dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej 17 proc. i 32 proc.

Sejm przyjął pakiet ustaw podatkowych. Zobacz, co się zmieni

2018-10-24 11:28

Sejm uchwalił exit tax, czyli tak zwany podatek od wyprowadzki oraz przyjął nowelizację ustaw o PIT, CIT i ordynacji podatkowej. To część zapowiadanych przez Rząd zmian w podatkach, które mają przede wszystkim uprościć system i zadbać o interesy kraju. Projekty zmian trafią teraz do Senatu.

Nowe przepisy podatkowe mają przede wszystkim uprościć system. W zakresie podatku dochodowego zmiany, wydłużą z 2 do 3 lat okres korzystania z ulgi mieszkaniowej, wprowadzą korzystniejsze zasady rozliczeń dotyczące samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności oraz obniżają CIT do 9 proc. małych firm. Preferencyjne opodatkowanie rozliczenia dochodów małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci nie będzie już uzależnione od terminowego złożenia zeznania podatkowego. Przyjęto również ustawę zakładającą preferencyjne opodatkowanie - stawką 5 proc. - dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej, która sprzyjać będzie rozwojowi innowacyjności.

Exit tax, czyli podatek od wyprowadzki od początku budził wiele kontrowersji. Będzie od dotyczył osób przenoszących swoje przedsiębiorstwa i majątki prywatne w celu uniknięcia krajowych opłat. Ustawa ma przede wszystkim zapobiegać wszelkim nadużyciom finansowym wynikającym z wyprowadzką kapitału za granicę. Obowiązek wprowadzenia takiego podatku wymusza na Polsce unijna dyrektywa. Będzie on wynosił od 3 do 19 proc. w zależności czy ustalane byłyby koszty podatkowe. W przypadku przenoszenia firm opodatkowana zostanie ich wartość. Co ciekawe, zarządzenie Unii Europejskiej dotyczy tylko przedsiębiorców, a projekt przyjęty przez Sejm obejmie także osoby fizyczne. Będą one podlegały daninie jeżeli przenosiłyby za granicę majątek o wartości ponad 4 mln zł. Exit tax zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Kolejną zmianą jaką uchwalił Sejm jest możliwość kwestionowania przez Urząd Skarbowy kwot wypłacanego wynagrodzenia oraz podatku potrąconego i wpłaconego do urzędu skarbowego na przykład przez notariusza. Od początku przyszłego roku organy podatkowe będą mogły się powołać klauzule sumienia przeciw unikaniu opłat także wobec płatników. Dziś mogą to zrobić jedynie wobec podatników.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze