Skarbówka umarza długi. Nie płacisz podatków, fiskus odpuści

2019-10-29 16:35 ŁT
Niższy podatek dla emerytów. Skorzysta 400 tysięcy osób z Lubelszczyzny!
Autor: pixabay.com/pompi

Urzędy skarbowe coraz łaskawszym okiem spoglądają na dłużników podatkowych. W niektórych przypadkach jest możliwość umorzenia długu. Podatnik, którego nie stać na zapłatę podatku, może listownie, elektronicznie lub podczas wizyty w urzędzie wnioskować o umorzenie podatku. Jest to forma ulgi, która udzielana jest w wyjątkowych okolicznościach - podaje mondaynews.pl.

Zaległości podatkowe, które skarbówka puściła płazem powiększyły się m.in. w Warszawie, Katowicach i Szczecinie. W stolicy w pierwszym półroczu tego roku umorzono 40 mln zł za zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę i opłaty prolongacyjne. W analogicznym okresie 2018 roku było to ok. 19,5 mln zł. Z kolei mniejsze kwoty umorzeń były też m.in. we Wrocławiu, w Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Opolu czy Białymstoku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: PiS chce wprowadzić nowy podatek! Odczują go wszyscy Polacy

– Ulga w spłacie zobowiązań podatkowych w postaci umorzenia zaległości podatkowej ma szczególny charakter. Stosuje się ją w sytuacji, gdy z powodów równie wyjątkowych podatnik nie może wywiązać się z uiszczenia obciążającej go kwoty. Postępowanie wszczynane jest na wniosek. Na zainteresowanym spoczywa obowiązek udowodnienia okoliczności, którymi motywuje swoje żądanie – informuje cytowany przez mondaynews.pl Maciej Koniuszewski z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Komu fiskus może umorzyć zadłużenie i jak złożyć stosowny wniosek w tej sprawie? Skarbówka może darować podatnikowi dług, jeśli ten umotywuje wniosek ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Dłużnik ma kilka sposobów na złożenie prośby - listownie, elektronicznie lub podczas wizyty w urzędzie skarbowym.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Coraz mniejsze zadłużenie Polski. Dobre informacje NBP [INFOGRAFIKA]

Na korzyść osoby zadłużonej może działać zła sytuacja finansowa rodziny lub problemy zawodowe. Urząd ma możliwość zweryfikowania przedstawiony dokumentów, dlatego nie warto w nich przerysowywać finansowych tarapatów. Złożenie wniosku o umorzenie części lub całości zadłużenie jest darmowe. Na odpowiedzieć dłużnicy czekają do dwóch miesięcy.

Najnowsze