Informacje o dłużnikach są gromadzone w różnych miejscach. Mogą je zbierać biura informacji gospodarczej (BIG) W Polsce są trzy takie instytucje: Krajowy Rejestr Długów (KRD), InfoMonitor oraz Europejski Rejestr Informacji Finansowej (ERIF). BIG-i zbierają informacje o zadłużeniu wobec różnych firm – np. gazowni, telewizji kablowych, operatorów sieci telefonicznych itp. Do BIG można zgłaszać wszystkich nierzetelnych dłużników, zarówno osoby fizyczne jak i prawne - np. pracownik może zgłosić pracodawcę, który nie wypłaca mu pensji albo matka -ojca dziecka , który nie płaci alimentów. Warunek wpisu – musi być tytuł wykonawczy (nakaz zapłaty lub wyrok sądu zaopatrzony w klauzulę wykonalności lub rygor natychmiastowej wykonalności).
BIK a BIG
Oprócz BIG dane o dłużnikach zbiera również Biuro Informacji Kredytowej, czyli instytucja powołana przez banki i Związek Banków Polskich (ZBP). BIK gromadzi dane dotyczące zobowiązań wobec banków i innych instytucji kredytowych. Do BIK trafiają nie tylko niesolidni dłużnicy, ale każdy, kto miał lub ma w banku jakiekolwiek kredyty lub pożyczki, linię debetową w koncie osobistym bądź kartę kredytową.
Za co na czarna listę
Możesz zostać wpisany do rejestru dłużników BIG, gdy twoje zadłużenie przekroczy 200 zł - jeśli jesteś osobą prywatną, a 500 zł – gdy masz firmę. Wystarczy, że zalegasz z płatnościami od co najmniej 60 dni. Wprawdzie firma lub instytucja, której jesteś dłużnikiem powinna wcześniej wysłać ci listem poleconym wezwanie do zapłaty, a potem jeszcze odczekać 60 dni, ale te procedury nie zawsze są przestrzegane.
Czym grozi wpisanie
Wpisanie na listę nierzetelnych dłużników zawsze oznacza kłopoty np. może ci uniemożliwić zaciągnięcie kredytu czy pożyczki w banku, sklep może ci odmówić sprzedaży na raty. Możesz mieć też problemy z kupnem komórki na abonament czy zainstalowaniem telefonu, założeniem internetu lub telewizji kablowej.
Jak długo wisisz
Informacje zgromadzone w BIK przechowywane są przez cały czas trwania umowy z bankiem oraz po wygaśnięciu zobowiązania jeszcze nawet przez pięć lat.
BIK nie usuwa żadnych informacji, jakie zostały przekazane przez banki do bazy. Dane mogą zostać usunięte tylko na pisemny wniosek banku, który wcześniej cię zgłosił do rejestru biura.
W BIG – w przypadku całkowitej spłaty wierzyciel, który dopisał do rejestru dłużników informację o twoim zadłużeniu, jest zobowiązany do usunięcia wpisu niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni od momentu pełnej spłaty należności.
Możesz się sprawdzić
W każdej chwili możesz sprawdzić informacje zebrane w bazie na swój temat - dowiesz się wówczas, kto cię dopisał, na podstawie jakiego dokumentu i za jaką kwotę. Aby uzyskać raport o sobie, powinieneś zwrócić się do firmy prowadzącej rejestr dłużników. Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz (dostępny na stronie internetowej firmy) o udostępnienie danych na swój temat i wyślesz go na adres firmy.