Praca zdalna

i

Autor: Canva Handel i przemysł niezadowolone z pracy zdalnej. Czy pracownicy faktycznie są mniej wydajni?

Szef zapłaci pracownikowi za koszty pracy w domu! Praca zdalna w Polsce

2021-05-16 7:46

Praca zdalna w czasie pandemii koronawirusa. Restrykcje związane z walką z Covid-19 powoli są luzowane, ale system pracy zdalnej na stale zagościł w wielu polskich firmach. Rządzący szykują projekt ustawy regulującej pracę zdalną - w przyszłym tygodniu dokument trafi do konsultacji społecznych i uzgodnień resortowych - poinformował PAP wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin. Kluczowym punktem projektu ustawy jest zapis, który określa wypłacanie przez pracodawców ryczałtu pokrywającego koszty pracy w domu.

Praca zdalna w Polsce

W zaprezentowanym w sobotę programie Zjednoczonej Prawicy „Polski Ład” zapowiedziano m.in. uregulowanie pracy zdalnej. Obecnie podstawą do świadczenia pracy z domu są przepisy tzw. ustawy covidowej z marca 2020 r. Zgodnie z nimi, przedsiębiorcy mogą kierować pracowników do pracy zdalnej w okresie obowiązywania stanu epidemicznego lub stanu epidemii oraz do trzech miesięcy po ich odwołaniu. Wicepremier Gowin oświadczył, że gotowy projekt ustawy ws. pracy zdalnej zostanie w przyszłym tygodniu zaprezentowany oraz skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. "Negocjowaliśmy ten projekt od sierpnia ub.r. Pozostało kilka kwestii spornych, w których podejście pracodawców i związków zawodowych jest odmienne. Te kwestie uregulowaliśmy w sposób kompromisowy, równoważący interesy obu stron" - zaznaczył szef MRPiT.

ZOBACZ: Bon mieszkaniowy. Rodzina z 3. dzieci dostanie 100 tys. zł na zakup nieruchomości [NOWY ŁAD]

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci

Dodał, że w dużej mierze proponowana ustawa podtrzyma obecnie obowiązujące rozwiązania z ustawy covidowej, które są dobrze ocenianie przez pracodawców i pracowników. "W przypadku systemowego utrzymania możliwości pracy zdalnej - bo dziś odbywa się to na mocy ustawy covidowej - pracodawcy będą płacili pracownikom określony ryczałt, pokrywający koszty, jakie pracownik ponosi za pracę w swoim domu" - powiedział.

Sonda
Czy firmy powinny dopłacać pracownikom do pracy zdalnej?

Podkreślił, że to rozwiązanie jest uzgodnione z pracodawcami i w pełni dla nich satysfakcjonujące. Jednocześnie zapewnił, że zrobi wszystko, by uniknąć powstania luki w przepisach, która by powstała, gdyby przestały obowiązywać tymczasowe przepisy ustawy covidowej.

Najnowsze