Szef zapłaci pracownikowi za koszty pracy w domu! Praca zdalna w Polsce

Praca zdalna
Autor: Canva Handel i przemysł niezadowolone z pracy zdalnej. Czy pracownicy faktycznie są mniej wydajni?

Praca zdalna w czasie pandemii koronawirusa. Restrykcje związane z walką z Covid-19 powoli są luzowane, ale system pracy zdalnej na stale zagościł w wielu polskich firmach. Rządzący szykują projekt ustawy regulującej pracę zdalną - w przyszłym tygodniu dokument trafi do konsultacji społecznych i uzgodnień resortowych - poinformował PAP wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin. Kluczowym punktem projektu ustawy jest zapis, który określa wypłacanie przez pracodawców ryczałtu pokrywającego koszty pracy w domu.

Praca zdalna w Polsce

W zaprezentowanym w sobotę programie Zjednoczonej Prawicy „Polski Ład” zapowiedziano m.in. uregulowanie pracy zdalnej. Obecnie podstawą do świadczenia pracy z domu są przepisy tzw. ustawy covidowej z marca 2020 r. Zgodnie z nimi, przedsiębiorcy mogą kierować pracowników do pracy zdalnej w okresie obowiązywania stanu epidemicznego lub stanu epidemii oraz do trzech miesięcy po ich odwołaniu. Wicepremier Gowin oświadczył, że gotowy projekt ustawy ws. pracy zdalnej zostanie w przyszłym tygodniu zaprezentowany oraz skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. "Negocjowaliśmy ten projekt od sierpnia ub.r. Pozostało kilka kwestii spornych, w których podejście pracodawców i związków zawodowych jest odmienne. Te kwestie uregulowaliśmy w sposób kompromisowy, równoważący interesy obu stron" - zaznaczył szef MRPiT.

ZOBACZ: Bon mieszkaniowy. Rodzina z 3. dzieci dostanie 100 tys. zł na zakup nieruchomości [NOWY ŁAD]

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci

Dodał, że w dużej mierze proponowana ustawa podtrzyma obecnie obowiązujące rozwiązania z ustawy covidowej, które są dobrze ocenianie przez pracodawców i pracowników. "W przypadku systemowego utrzymania możliwości pracy zdalnej - bo dziś odbywa się to na mocy ustawy covidowej - pracodawcy będą płacili pracownikom określony ryczałt, pokrywający koszty, jakie pracownik ponosi za pracę w swoim domu" - powiedział.

Podkreślił, że to rozwiązanie jest uzgodnione z pracodawcami i w pełni dla nich satysfakcjonujące. Jednocześnie zapewnił, że zrobi wszystko, by uniknąć powstania luki w przepisach, która by powstała, gdyby przestały obowiązywać tymczasowe przepisy ustawy covidowej.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze