pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

Trzy powody, dla których tracimy fortunę na wakacjach

2021-07-30 16:43

W trakcie planowania tegorocznego urlopu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, m.in. na rosnące ceny noclegów czy posiłków w restauracjach. Nie są to jednak jedyne zagrożenia dla naszych finansów. Jakie sytuacje mogą sprawić, że z wakacji wrócimy z długami? Zamknięci przez wiele miesięcy w czterech ścianach marzyliśmy o tej chwili, gdy możemy wreszcie odliczać dni do wyjazdu na wakacje. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że niektóre przygotowania zaczęliśmy dużo wcześniej. Już w październiku wypoczynek był celem oszczędzania dla 1/3 Polaków.

- Niespodziewane wydatki to nieodłączny element wakacyjnych wyjazdów, o czym należy pamiętać już na etapie planowania budżetów. Jednak nie tylko o tym. Podczas urlopu nasza czujność często jest uśpiona, jesteśmy więc narażeni na nieprzyjemne sytuacje, jak np. kradzieże dokumentów. W rezultacie, po sezonie wakacyjnym firmy windykacyjne często wyjaśniają z konsumentami sprawy związane z zadłużeniem, o których nie mieli pojęcia, bo ktoś posłużył się skradzionym im dokumentem. Jeżeli jednak zawczasu odpowiednio się przygotujemy, to z wakacji wrócimy jedynie z dobrymi wspomnieniami – mówi Marcin Czugan, Prezes Zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych, organizacji realizującej kampanię Windykacja? Jasna sprawa!

ZOBACZ: Gigantyczne mandaty dla kierowców. W Niemczech płacą mniej

Gwałtowna burza pod Sycowem

Planowanie budżetu „na styk”

Pamiątki, lody czy przejażdżki gokartami – to z pozoru mało kosztowne przyjemności, ale mogą składać się na sporą sumę. Istnieje więc złota zasada przy planowaniu wakacyjnego budżetu. Do tego zakładanego należy dodać jeszcze 10-15 proc. na nieprzewidziane wydatki. Nawet jeśli zawarliśmy w budżecie tego typu atrakcje, zawsze należy mieć ze sobą dodatkowe środki, na wszelki wypadek. Pamiętajmy też o podwyżkach cen. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie przed wyjazdem cenników obowiązujących w restauracjach w danej miejscowości turystycznej. W ten sposób unikniemy niespodzianek po przyjeździe.

Niedbanie o bezpieczeństwo danych osobowych Nasze dane osobowe narażone są na kradzież już na etapie rezerwacji różnych aktywności online. Czerwona lampka ostrzegawcza powinna nam się zapalić, gdy formularz na stronie internetowej wymaga od nas udzielenia większej ilości informacji niż podpowiada zdrowy rozsądek. Unikajmy także zostawiania dokumentów „w zastaw”, gdy np. wypożyczamy sprzęt sportowy. Jest to proceder nielegalny i może skutkować przykrymi konsekwencjami. Przez te kilka godzin wprawiony oszust może dokonać wielu szkód na nasze konto.

Jeżeli jednak już dojdzie do kradzieży danych, to pamiętajmy, aby ten fakt niezwłocznie zgłosić policji. Pomocny w takich sytuacjach jest system Dokumentów Zastrzeżonych, który pozwala zablokować dokument z danymi w jakimkolwiek banku

Sonda
Gdzie najbardziej lubisz spędzać wakacje?

Brak ubezpieczenia turystycznego

Choroby czy wypadki niestety nie oszczędzają nas także podczas urlopów. Jeżeli więc planujemy zagraniczny wyjazd, to obowiązkowo powinniśmy pamiętać o wyrobieniu karty EKUZ, dzięki której w razie konieczności skorzystania z opieki zdrowotnej, uzyskamy ją na takich samych zasadach, co w kraju – czyli w większości przypadków bezpłatnie. Pamiętajmy jednak, że EKUZ pokrywa koszty jedynie podstawowej pomocy. Nie obejmuje np. wydatków związanych z transportem osoby poszkodowanej do kraju.

Najnowsze