Gigantyczne mandaty dla kierowców. W Niemczech płacą mniej

2021-07-29 16:16
Mandaty dla kierowców
Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS Mandaty dla kierowców

Od 1 grudnia 2021 roku wejdzie w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, a wraz z nim drastycznie wzrosną stawki mandatów dla kierowców łamiących przepisy. Maksymalna wysokości grzywny za wykroczenie drogowe podskoczy z 5 tys. zł do 30 tys. zł! Walka z piratami drogowymi to słuszny kierunek, ale w porównaniu do niemieckich kierowców, Polacy zapłacą znacznie wyższe mandaty. Dodając do tego ogromną różnicę w zarobkach pomiędzy Polakami i Niemcami, nowe stawki mandatów robią jeszcze większe wrażenie!

Wysokie mandaty dla polskich kierowców

Na koniec roku kierowców i innych uczestników ruchu drogowego czeka prawdziwa rewolucja. Niezmienne od lat stawki mandatów za wykroczenia i przestępstwa drogowe poszybują! Pojawią się też nowe zapisy jak np. kara grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tys. zł w przypadku uszkodzenia mienia przez sprawcę wykroczenia lub spowodowania naruszenia ciała poszkodowanego lub rozstroju zdrowia, których leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni. Inną zmianą będzie usunięcie punktów karnych dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny. Kierowca będzie mógł dostać jednorazowo nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10.

ZOBACZ: Nowe dowody osobiste. Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego?

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Polacy płacą więcej niż Niemcy

Największe emocje wzbudzają jednak nowe, zdecydowanie wyższe stawki mandatów. Przykładowo za wyprzedzanie na pasach kierowca dostanie mandat w kwocie nie mniejszej niż 1500 zł! Jeśli w ciągu dwóch lat powtórzy wykroczenie to już zapłaci minimum dwa razy tyle! Jazda po pijaku będzie skutkowała karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł.

Mandaty mocno w portfelu odczują też kierowcy, którzy złamią dozwoloną prędkość. Przekroczenie o ponad 30 km/h skutkować będzie mandatem w wysokości 1,5 tys. zł - bez względu czy nastąpi to w terenie zabudowanym czy niezabudowanym. Powtórne przekroczenie prędkości o 30 km/h w ciągu 2 lat od pierwszego wykroczenie, będzie kosztowało już co najmniej 3 tys. zł. Wysokość nowych mandatów szokuje, bo od wielu lat większość z nich nie ulegała zmianie i relatywnie malała wraz ze wzrostem wynagrodzeń. Sprawdziliśmy, ile - za podobne wykroczenia - płacą nasi zachodni sąsiedzi.

Kowalski 1500 zł, Schmitt 370 zł

W Niemczech, gdzie w kwietniu tego roku również podniesiono kwoty mandatów, za przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h kierowca otrzyma mandat w wysokości 80 euro (ok. 370 zł) oraz miesięczny zakaz prowadzenia pojazdu. W przypadku 61-70 km/h będzie to już kara to 440 euro (ponad 2000 zł) oraz 2-miesięce bez prawa jazdy.

To ewidentnie mniej niż przewiduje nowelizacja polskich przepisów. Gdy dodamy do tego różnicę w zarobkach Polaków i Niemców, rozdźwięk między stawkami kar dla kierowców staje się jeszcze większy. Nad Wisłą mandat 1500 zł będzie stanowił aż 53 proc. płacy minimalnej - 2800 zł brutto. A od 2022 roku równo połowę najniższej krajowej - 3000 zł brutto. Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów mandat z przekroczenie prędkości o 30 km/h to jedynie 5,2 proc. płacy minimalnej statystycznego Schmitta, gdyż najniższa krajowa w Niemczech to 1536,00 euro brutto (ok. 7000 zł).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze