Mandaty dla kierowców

i

Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS Mandaty dla kierowców

Gigantyczne mandaty dla kierowców. W Niemczech płacą mniej

2021-07-29 16:16

Od 1 grudnia 2021 roku wejdzie w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, a wraz z nim drastycznie wzrosną stawki mandatów dla kierowców łamiących przepisy. Maksymalna wysokości grzywny za wykroczenie drogowe podskoczy z 5 tys. zł do 30 tys. zł! Walka z piratami drogowymi to słuszny kierunek, ale w porównaniu do niemieckich kierowców, Polacy zapłacą znacznie wyższe mandaty. Dodając do tego ogromną różnicę w zarobkach pomiędzy Polakami i Niemcami, nowe stawki mandatów robią jeszcze większe wrażenie!

Wysokie mandaty dla polskich kierowców

Na koniec roku kierowców i innych uczestników ruchu drogowego czeka prawdziwa rewolucja. Niezmienne od lat stawki mandatów za wykroczenia i przestępstwa drogowe poszybują! Pojawią się też nowe zapisy jak np. kara grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tys. zł w przypadku uszkodzenia mienia przez sprawcę wykroczenia lub spowodowania naruszenia ciała poszkodowanego lub rozstroju zdrowia, których leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni. Inną zmianą będzie usunięcie punktów karnych dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny. Kierowca będzie mógł dostać jednorazowo nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10.

ZOBACZ: Nowe dowody osobiste. Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego?

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Polacy płacą więcej niż Niemcy

Największe emocje wzbudzają jednak nowe, zdecydowanie wyższe stawki mandatów. Przykładowo za wyprzedzanie na pasach kierowca dostanie mandat w kwocie nie mniejszej niż 1500 zł! Jeśli w ciągu dwóch lat powtórzy wykroczenie to już zapłaci minimum dwa razy tyle! Jazda po pijaku będzie skutkowała karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł.

Mandaty mocno w portfelu odczują też kierowcy, którzy złamią dozwoloną prędkość. Przekroczenie o ponad 30 km/h skutkować będzie mandatem w wysokości 1,5 tys. zł - bez względu czy nastąpi to w terenie zabudowanym czy niezabudowanym. Powtórne przekroczenie prędkości o 30 km/h w ciągu 2 lat od pierwszego wykroczenie, będzie kosztowało już co najmniej 3 tys. zł. Wysokość nowych mandatów szokuje, bo od wielu lat większość z nich nie ulegała zmianie i relatywnie malała wraz ze wzrostem wynagrodzeń. Sprawdziliśmy, ile - za podobne wykroczenia - płacą nasi zachodni sąsiedzi.

Sonda
Czy nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

Kowalski 1500 zł, Schmitt 370 zł

W Niemczech, gdzie w kwietniu tego roku również podniesiono kwoty mandatów, za przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h kierowca otrzyma mandat w wysokości 80 euro (ok. 370 zł) oraz miesięczny zakaz prowadzenia pojazdu. W przypadku 61-70 km/h będzie to już kara to 440 euro (ponad 2000 zł) oraz 2-miesięce bez prawa jazdy.

To ewidentnie mniej niż przewiduje nowelizacja polskich przepisów. Gdy dodamy do tego różnicę w zarobkach Polaków i Niemców, rozdźwięk między stawkami kar dla kierowców staje się jeszcze większy. Nad Wisłą mandat 1500 zł będzie stanowił aż 53 proc. płacy minimalnej - 2800 zł brutto. A od 2022 roku równo połowę najniższej krajowej - 3000 zł brutto. Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów mandat z przekroczenie prędkości o 30 km/h to jedynie 5,2 proc. płacy minimalnej statystycznego Schmitta, gdyż najniższa krajowa w Niemczech to 1536,00 euro brutto (ok. 7000 zł).

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze