W Konstytucji biznesu i ustawie Prawo przedsiębiorców znajduje się wiele korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań, które mają doprowadzić do poprawy warunków prawnych prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone - to podstawowa zasada wolności gospodarczej zawarta w pakiecie ustaw „Konstytucji biznesu" i jej najważniejszej ustawie Prawo przedsiębiorców. Zasada ta oznacza, że przedsiębiorca może prowadzić biznes w dowolny sposób, jeśli tylko nie łamie wyraźnych zakazów lub ograniczeń. Oprócz zasady wolności działalności gospodarczej, ustawa Prawo przedsiębiorców ustala inne najważniejsze zasady prawne, które wszystkie urzędy będą musiały wziąć pod uwagę podczas rozpatrywania spraw z udziałem firm – m.in. domniemania uczciwości przedsiębiorcy, przyjaznej interpretacji przepisów, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy, wysokiej jakości obsługi urzędowej, proporcjonalności, a także bezstronności i równego traktowania.
Zgodnie z zasadą domniemania uczciwości przedsiębiorcy, nie musi on udowadniać swojej uczciwości, a wątpliwości co do okoliczności konkretnej sprawy będą rozstrzygane na korzyść firmy. Urząd nie będzie mógł też nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, np. żądać dokumentów, którymi już dysponuje.
Prawo nie działa wstecz
Ważne, by firmy mogły polegać na prawie. Zasada pewności prawa ma gwarantować przedsiębiorcom, że zapisy, w tym również skarbowe, nie będą działać wstecz, a oni mają być chronieni przed następstwem zmieniających się przepisów. Przepisy prawa mają być napisane językiem zrozumiałym dla obywatela. W przypadkach skomplikowanych przepisów organy administracji będą wydawać napisane prostym, przystępnym językiem „objaśnienia przepisów". Zastosowanie się przedsiębiorcy do takich objaśnień będzie chroniło go przed negatywnymi konsekwencjami.
Kolejna zasada - przyjaznej interpretacji przepisów – nakazuje wątpliwości w sporach między przedsiębiorcami a urzędami rozstrzygać na korzyść przedsiębiorcy. Zasada milczącej zgody przewiduje, że jeżeli urząd nie zdąży w określonym czasie udzielić odpowiedzi przedsiębiorcy, to ma on domniemaną zgodę. Zgodnie z nowym prawem organy powinny działać w sprawie przedsiębiorcy wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia oraz współdziałać ze sobą przy analizowaniu spraw ważnych dla przedsiębiorców.
Bez REGONU i pieczątek
Likwidacja numeru REGON, która ma nastąpić w ciągu półtora roku to krok w kierunku cyfryzacji - przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP (numer REGON będzie stopniowo wycofywany z obrotu). Kolejny krok – to możliwość załatwiania spraw urzędowych czy niektórych czynności (np. wezwania do uzupełnienia braków formalnych) przez telefon, e-mail lub za pomocą innych środków komunikacji (za zgodą lub na wniosek przedsiębiorcy). Dodatkowo firmy nie będą musiały posługiwać się pieczątkami.
Ulga na start
Dla rozpoczynających swoją przygodę z biznesem przewidziane są ulgi na start. To rozwiązania ułatwiające założenie i prowadzenie własnej firmy przewidujące m.in. zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawa Prawo przedsiębiorców wprowadza pojęcie działalności nierejestrowej, czyli działalności na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą - nie trzeba będzie rejestrować jej w urzędzie i płacić comiesięcznych składek. Ma ona dotyczyć zwłaszcza drobnego handlu (np. zieleniną), dorywczo świadczonych usług (np. sporadycznie udzielanych korepetycji.
Przyjazny fiskus
Przedsiębiorcy oczekują, że nowe prawo zmieni podejście urzędników skarbowych, zwłaszcza do kontroli tak, aby w relacjach urząd skarbowy – firma, podatnik był traktowany po partnersku. Temu m.in. ma służyć ustawa o uproszczeniu przepisów podatkowych – kluczowy element Konstytucji biznesu. Ustawa zakłada uproszczenie i doprecyzowanie zasad rozliczania kosztów uzyskania przychodu, które budzą największe spory między podatnikami oraz organami podatkowymi. Likwidowane mają być obowiązki informacyjne, które bezpośrednio nie wpływają na rozliczenia podatkowe i dotyczą okoliczności, których ustalenie możliwe jest na podstawie innych dokumentów posiadanych przez podatnika. Ustawa ma też skracać okres przechowywania u przedsiębiorcy zatwierdzonych rocznych sprawozdań finansowych (obecnie przechowywane są one bezterminowo), ujednolicać wzory formularzy w podatkach lokalnych i zapewniać możliwość składania ich w formie elektronicznej. Powstanie także obowiązek wydania z urzędu przez MF interpretacji ogólnej w sytuacji, gdy zostanie wydana interpretacja indywidualna uwzględniająca wyrok NSA i zawierająca stanowisko rozbieżne z dotychczas wydawanymi interpretacjami indywidualnymi. Ułatwieniem dla przedsiębiorców mają być też przepisy o zasadach kontroli - będą mniej uciążliwe i prowadzone tam, gdzie prawdopodobieństwo naruszenia prawa jest największe.