Przyjęta jeszcze w 2015 roku zmiana przepisów nakładała na przedsiębiorców obowiązek uzupełnienie ewentualnego braku numeru PESEL w CEIDG. Każdy przedsiębiorca, który robił jakiekolwiek zmiany w swoim wpisach, po 1 lipca 2011 roku, na pewno ma podany numer PESEL. Dodanie takiej informacji stało się wtedy obligatoryjne.
Czytaj również: Powstanie nowy rodzaj spółki. To duże ułatwienie dla przedsiębiorców
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uspokaja prowadzących własną działalność gospodarczą, brak numeru PESEL w wpisie stanowi sytuacje całkowicie marginalną. Mimo licznych telefonów w tej sprawie do Ministerstwa nie zgłosiła się ani jedna osoba, która nie miałaby podanego numeru PESEL.
Ministerstwo dokonało także samodzielnej weryfikacji wpisów w rejestrach publicznych. Zweryfikowano te wpisy, które nie posiadały numeru PESEL, ale miały numer NIP lub REGON i dla których była możliwość ustalenia numeru PESEL w bazie PESEL. W ten sposób uzupełniono kilkaset wpisów. Kolejnym działaniem była weryfikacja bazy danych przedsiębiorców bez numeru PESEL z bazami danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. Na tej podstawie udało się dopisać numer PESEL kilkunastu tysiącom przedsiębiorców.
Sprawdź także: Do 5 tys złotych. Tyle według Polaków powinni zarabiać posłowie
Osoby, które jednak tego nie zrobiły mogą jeszcze przez kilka dni uzupełnić swój wpis. Choć termin minął 19, wpisy będą usuwane stopniowo, zaczynając od tych, które zawierają najmniej danych. Skreśleń dokonują urzędnicy, nie dzieje się to z automatu i w jednym momencie. Ci, którzy faktycznie zostaną wykreśleni mogą wysłać pismo do ministerstwa z wnioskiem i przywrócenie, a w razie ostateczności założyć działalność od nowa.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/money.pl/mpit.gov.pl