Do kiedy zwrot podatku? Ile czasu od złożenia PIT?

i

Autor: brak danych

Uwaga przedsiębiorcy! Nie zapłacisz składki ZUS, ale stracisz ulgę podatkową

2020-04-08 16:48

Tarcza Antykryzysowa obowiązuje od końca marca br. Jedną z podstawowych form pomocy dla najmniejszych firm jest trzymiesięczne zwolnienie ze składek ZUS. Skorzystanie z tego rozwiązania wiąże się z jednym haczykiem. Przedsiębiorca zyska nie płacąc składek społeczno-emerytalnych za swoich pracowników, ale zapłaci wyższy podatek do urzędu skarbowego! Potwierdza to Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa - alarmuje "Rzeczpospolita".

Rząd dał zwolnienie z ZUS, ale nie zmienił ustawy o PIT. Nadal stanowi, że możemy odliczyć tylko składki zapłacone: zdrowotną od podatku, a na ubezpieczenia społeczne od dochodu. Jeśli skorzystamy ze zwolnienia ze składek, nie mamy prawa do ulg w PIT – wyjaśnia na łamach "Rzeczpospolitej" Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. Obawy przedsiębiorców potwierdziło Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa. - Przy obliczaniu PIT nie mogą być uwzględnione składki na ubezpieczenia, od których opłacenia podatnik został zwolniony – czytamy w "Rzeczpospolitej".

ZOBACZ TAKŻE: Oto obietnice PiS. Zobacz, co dostaniesz. Tarcza antykryzysowa 2.0

- Zwolnienie z finansowania składek na FUS (ZUS) jest z jednej strony oszczędnością dla pracodawcy – nie będzie on musiał sfinansować składek na ubezpieczenia społeczne, zostaną one sfinansowane przez państwo (dzięki czemu pracownik nie będzie miał przerwy np. w składce emerytalnej) – ale z drugiej strony pracownik nie będzie miał czego odliczyć od podatku, a pracodawca uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu - wyjaśnia prawnik Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Możliwość odliczenia od podatku dotyczy składek potrąconych przez pracodawcę, czyli tych, które pracownik samodzielnie sfinansował, a nie tych, które zostały opłacone za pracownika z innego źródła. Analogiczne w sytuacji kosztów uzyskania przychodu przez podatnika będącego pracodawcą. Nie opłacone przez niego składki nie mogą być kosztami uzyskania przychodu - dodaje Sobolewski. 

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Pobierasz zasiłek opiekuńczy? Dostaniesz niższą emeryturę!

- Taka wykładnia jest poprawna i zgodna z przepisami podatkowymi, pytanie czy taka była intencja ustawodawcy. Niewątpliwie bardzo pomocna będzie interpretacja przepisów dokonana przez resort finansów. Może się okazać, że zostanie to jeszcze znowelizowane w kolejnej wersji Tarczy Antykryzysowej, a tych będzie jeszcze na pewno kilka - przekonuje specjalista z Instytutu Emerytalnego.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze