Nowy urlop - zwolnienie przez działanie siły wyższej

i

Autor: getty images Znowelizowany kodeks pracy daje pracownikom dwa dodatkowe dni wolne od pracy. By jednak wykorzystać dodatkowy urlop trzeba spełnić określone w przepisach warunki

Urlopy

Wolne z powodu siły wyższej – czym jest nowość w Kodeksie pracy?

2023-11-10 12:00

Wolne z powodu siły wyższej - nowelizacja Kodeksu pracy z marca 2023 r. ustanowiła nowy rodzaj dni wolnych, który może budzić skojarzenie z urlopem na żądanie. Jednak dodatkowe dwa dni możliwego wolnego to inny limit, na innych zasadach. Co warto wiedzieć o tej nowości? Jak wnioskować?

Czym są dwa dni wolnego z powodu siły wyższej?

Dni wolne z powodu siły wyższej zostały opisane w nowym przepisie - art. 148 (1) Kodeksu pracy: „Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.”

Jak wnioskować o wolne z powodu siły wyższej?

Wspomniany art. 148 (1) Kodeksu pracy nie precyzuje formy zgłoszenia wolnego z powodu siły wyższej. Oznacza to, że można wnioskować zarówno ustnie jak i elektronicznie. Dopuszczalny jest zarówno telefon, jak i sms.

Obligatoryjność wolnego z powodu siły wyższej. Przysługuje połowa wynagrodzenia

Art. 148 (1) § 3 Kodeksu pracy stanowi, że „pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy (…)na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.” Oznacza to, że udzielenie tej formy wolnego jest obowiązkiem pracodawcy, a nie kwestią dowolnego uznania.

Czy wolne z powodu siły wyższej może być udzielone na kilka godzin?

Najbardziej typowym przypadkiem jest wzięcie wolnego z powodu siły wyższej na jeden pełny dzień. Jednak art. 148 (1) § 4 Kodeksu pracy wyraźnie wskazuje na dopuszczalność wymiaru godzinowego. Można wnioskować o wolne np. na jedną godzinę lub cztery. Nie ma również przeszkód na wzięcie wolnego na dwa dni pod rząd.

Wolne z powodu siły wyższej to opcja awaryjna w przypadku wykorzystania całości urlopu na żądanie. W przypadku wykorzystania wszystkich czterech dni urlopu na żądanie, wolne z powodu siły wyższej można potraktować jako opcję awaryjną.

Podstawowa różnica – urlop na żądanie może być wzięty z dowolnego powodu (również obiektywnie błahego) bez konieczności podawania pracodawcy powodu. W przypadku wolnego z powodu siły wyższej powód musi być poważny.

Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz
Quiz PRL. Polskie radio w PRL. 10/10 zdobędzie tylko wierny słuchacz
Pytanie 1 z 10
Rycerze trzej, którzy zwalczali chuć, musieli knuć jak się pozbyć:
Programy radiowe w PRL
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze