AliExpress wchodzi do Polski

i

Autor: Shutterstock

Zapłacimy więcej za zakupy z AliExpress

2018-08-31 18:03

Zakupy w chińskich serwisach internetowych, takich jak: AliExpress, już niedługo nie będą tak tanie, jak obecnie. Resort finansów zamierza skuteczniej egzekwować od konsumentów płacenie podatku VAT od przedmiotów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego – czytamy w piątkowej „Rzeczpospolitej”.

Jak czytamy w dzienniku, większość polskich konsumentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że zamawiając towary, nawet o małej wartości, spoza UE, np. na chińskim AliExpress, trzeba płacić podatek VAT. Nie ma znaczenia czy zakupu dokonuje firma, czy osoba fizyczna.

Ministerstwo Finansów zamierza uszczelnić system poboru VAT, tak aby skuteczniej egzekwować te przepisy. Według ustaleń „Rzepy” powstał już nawet zespół, który ma odpowiadać za to zadanie. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że przesyłki dostarczane do Polski spoza UE, zwłaszcza przez Pocztę Polską, mają być szczegółowo kontrolowane.

„Trwają prace i analizy dotyczące możliwości wprowadzenia odpowiednich rozwiązań obejmujących towary zamawiane drogą internetową. Patrzymy na praktykę innych krajów, wymogi unijne, ale bierzemy też pod uwagę uwarunkowania krajowe, np. związane z informatyzacją Krajowej Administracji Skarbowej. Weryfikujemy też zakres ewentualnych zmian prawnych, które mogą być konieczne” – tłumaczą przedstawiciele biura prasowego resortu finansów, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Źródło: „Rzeczpospolita”