Zmiana formy opodatkowania 2022. Przedsiębiorcy mają nowy termin rozliczenia PIT

2022-04-19 7:34
PIT
Autor: SHUTTERSTOCK PIT

Jak pisze "Puls Biznesu" terminy wyboru rodzaju PIT i formy jego rozliczenia przez przedsiębiorców zostaną zmienione. Modyfikacja dotychczasowych zasad jest związana z reformą Polskiego Ładu, którą premier zapowiedział na lato 2022. Już wcześniej przedsiębiorcy apelowali o możliwość zmiany formy opodatkowania i w końcu rząd wyszedł naprzeciw ich oczekiwaniom.

Zmiany w terminach rozliczenia PIT dla przedsiębiorców

"Puls Biznesu" informuje, że „obecnie zeznania są składane w różnych terminach, zależnie od formy opodatkowania. Najwięcej czasu mają na to osoby rozliczające się według skali podatkowej – do 30 kwietnia (w tym roku jest to niedziela, więc do 2 maja)”. „Podatnicy będący na ryczałcie ewidencjonowanym rozliczali się do 28 lutego, a na karcie podatkowej – składali deklarację o wysokości składki zdrowotnej zapłaconej w poprzednim roku do 31 stycznia”.

Dziennik pisze, że „opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą sporządzać i wysyłać roczny PIT-28 lub PIT-28S (przeznaczony dla przedsiębiorców w spadku) do 20 kwietnia. Termin ma obowiązywać już w czasie zeznań składanych za 2022 r.”

 

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Zmiana formy opodatkowania nie dla wszystkich

Jak podaje gazeta, „zmiana formy opodatkowania w 2022 r. ma przysługiwać wyłącznie przedsiębiorcom opłacającym PIT według jednolitej stawki 19 proc. oraz w formie ryczałtu ewidencjonowanego”. „Poza tym będą oni mogli przejść wyłącznie na zasady ogólne.

„Z projektu wynika też, że podatnicy podlegający ryczałtowi ewidencjonowanemu przez 1 lipca 2022 r. będą mogli do 22 sierpnia 2022 złożyć oświadczenie o rezygnacji z tego opodatkowania od lipca do końca roku” – czytamy. „W takim przypadku po zakończeniu roku rozliczą swoje przychody dwukrotnie - w PIT-28 wykażą przychody osiągnięte do 30 czerwca, a w PIT-36 dochody uzyskane od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r.”.

Sonda
Czy państwo wystarczająco pomaga przedsiębiorcom?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze