przedsiębiorcy/biuro/firma

i

Autor: materiały prasowe przedsiębiorcy/biuro/firma

Reforma podatkowa. Ile przedsiębiorcy zyskają na niższych podatkach?

2022-03-29 15:44

Obniżka podatków. Po zamieszaniu podatkowym, które przywitało nas na początku roku, rząd przekonuje, że wyciągnął wnioski i teraz jest przygotowany na kolejne, dopięte na ostatni guzik reformy. Na zmianach skorzystać ma 25 milionów Polaków. Na zmianach skorzystać mają także przedsiębiorcy. Zarówno ci, którzy rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego i ryczałtu.

Niższe podatki. Ile zapłacą przedsiębiorcy

Polski Ład odchodzi do przeszłość. Rząd wprowadza nowy pakiet reform podatkowych, na których skorzystać mają, jak obiecuje władza, pracownicy, emeryci i przedsiębiorcy. W założeniach znajduje się faktyczna i wyliczalna obniżka podatków. Dla wielu osób oznacza to poprawienie rocznego budżetu od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Będą również zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Pomniejszenie dochodu będzie miało roczny limit 8,7 tys. zł dla liniowców, 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych dla ryczałtowców i 19 proc. zapłaconej składki dla rozliczających się kartą podatkową. Do tych limitów, będzie można wliczyć składkę zdrowotną w koszty. Zmiany dotkną 1,4 mln podatników. Ile skorzystają na tym przedsiębiorcy?

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

Zmiany dla przedsiębiorców

Wiceminister finansów Artur Soboń podkreślał, że wszystkie proponowane zmiany w systemie podatkowym są albo korzystne albo neutralne dla podatników. - Nie ma takiej sytuacji, w której podatnicy w stosunku do tego systemu podatkowego, który dzisiaj obowiązuje, na tych zmianach stracą - zapewnił Soboń. Według Sobonia koszty zmian podatkowych dla budżetu rozłożą się na ten rok i rok 2023. Wyliczył, że dla budżetu będzie to w sumie 15 mld zł. - Tyle zostanie w kieszeniach podatników - powiedział Soboń. Wyjaśnił, że chodzi zarówno o tych podatników, którzy rozliczają się według skali, jak i przedsiębiorców. - Krańcowa korzyść podatkowa, czyli maksymalna korzyść dla podatników na skali, to jest 4500 zł rocznie - powiedział.

Natomiast w przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym "limit ukosztowienia" składki w wysokości 8700 zł da maksymalną korzyść w wysokości nieco ponad 1600 zł podatku rocznie. Wiceminister dodał, że w przypadku ryczałtu roczna korzyść z możliwości odliczenia połowy składki od przychodu kształtuje się od niespełna 200 zł przy najniższej stawce do ponad 800 zł rocznie podatku stawce najwyższej.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców

Zasady opłacania składki zdrowotnej. Zgodnie z rozwiązaniami wprowadzonymi od początku 2022 r. składka zdrowotna nie podlega odliczeniu od podatku. Wysokość składki zależy od rodzaju opodatkowania. I tak w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych, zarówno dla pracowników na umowie o pracę, jak i przedsiębiorców, składka wynosi 9 proc. podstawy. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym jest to 4,9 proc. podstawy.

Dla przedsiębiorców rozliczających się przy użyciu podatku od przychodów ewidencjonowanych, stawka składki zdrowotnej wynosi 9 proc. podstawy, która jest zależna od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego. W rezultacie w 2022 r. podstawa dla przedsiębiorców o przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł to 3732,62 zł (co daje składkę miesięczną 335,94 zł), dla przedsiębiorców o przychodach między 60 tys. a 300 tys. zł podstawa wynosi 6221,04 zł (co daje składkę miesięczną 559,89 zł), zaś dla przychodów przekraczających 300 tys. zł podstawa wynosi 11 197,87 zł (co daje 1007,81 zł składki miesięcznej). Jeszcze inaczej jest w przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczają się z użyciem karty podatkowej – składka wynosi 9 proc. podstawy, którą stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym. W 2022 roku podstawa to 3010 zł, co daje miesięczną składkę zdrowotną w kwocie 270,90 zł.

 Od 1 lipca zasady naliczania składki zdrowotnej się nie zmienią, ale przedsiębiorcy - z wyjątkiem tych, którzy rozliczają się według skali podatkowej - uzyskają możliwość odliczenia jej części. To, jak duże będzie odliczenie i od czego będzie można odliczać, zależy od sposobu rozliczania się przedsiębiorcy. Podatnicy podatku liniowego będą mogli odliczyć maksymalnie do 8,7 tys. zł od dochodu. W przypadku osób rozliczających się z użyciem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskają możliwość odliczenia od przychodu 50 proc. zapłaconych składek. Z kolei osoby rozliczające się kartą podatkową będą mogły odliczyć 19 proc. zapłaconej składki od podatku.

Najnowsze