W przypadku dotychczasowych beneficjentów Polskiego Ładu nic się nie zmieni, a to co zyskali już zostanie.

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE W przypadku dotychczasowych beneficjentów Polskiego Ładu nic się nie zmieni, a to co zyskali już zostanie.

Seniorzy będą mieli zasobniejszy portfel. Emerycie dostaniesz 2 tys. zł ekstra! [GALERIA]

2022-03-28 16:59

1 lipca 2022 r., premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wejście w życie kolejnych zmian podatkowych. Nie będzie ulgi dla klasy średniej, ale pierwszy próg podatkowy dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych ma wynieść 12, a nie jak dotąd 17 proc. To oznacza, że przykładowo przy emeryturze 2 tys. zł. brutto, zyskamy przez rok 2139 zł. W przypadku dotychczasowych beneficjentów Polskiego Ładu nic się nie zmieni, a to co zyskali już zostanie.

Seniorzy, którzy tylko trochę przekroczą górną granicę zwolnienia podatkowego i otrzymują co miesiąc świadczenie w kwocie brutto 3 tys. zł jeszcze w 2021 roku odprowadzali rocznie 2805 zł podatku. Polski Ład zmniejszył to obciążenie do 1020 zł, a po zmniejszeniu PIT będzie płacić już tylko 720 zł podatku. W efekcie, rocznie w jego kieszeni zostanie 300 zł więcej. Zmienia się sytuacja najbogatszych emerytów, którzy na Polskim Ładzie byli stratni. Seniorzy dostający emeryturę brutto w wysokości 6 tys. zł, po wprowadzeniu Polskiego Ładu stracić mógł ponad 1000 zł. Nie tylko nie objęła go ulga, ale także zwiększyło się jego obciążenie podatkowe. Dzięki obniżce PIT i niższemu podatkowi zyska ponad 1000 zł.

Czytaj również: Rząd obniży podatki, ale uderzy w kredytobiorców. Raty kredytu zmiażdżą domowe budżety

Zmieniamy na powszechne systemowe rozwiązania w postaci obniżki podatku o 5 pkt proc., a dla przedsiębiorców - o odliczenie składki zdrowotnej z podstawy opodatkowania. Nie będzie dwóch systemów podatkowych. Ujednolicimy również to, co było kłopotem dzisiaj w związku z Polskim ładem, czyli różne systemy zaliczkowe. Będzie jednolity system zaliczkowy od 1 lipca i nowy system będzie widoczny już w zaliczkach od 1 lipca. Okres od 1 stycznia do 30 czerwca zostanie rozliczony w zeznaniu rocznym w jednolitym systemie, tym którym wprowadzimy w tych zmianach  - zapewnia Artur Soboń wiceminister finansów.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia

W projekcie rządowym, naprawiającym Polski Ład znalazły się zapisy dotyczące nowej skali podatkowej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Zgodnie z projektem osoby, które będą zarabiać miedzy 30 tys. zł a 120 tys. zł, zapłacą od swoich dochodów 12 proc. minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł. Z kolei osoby, które uzyskają dochód przekraczający 120 tys. zł, zapłacą 10,8 tys. zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł. Kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł jest równa iloczynowi kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł i stawki 12 proc.

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze