Będzie nowe 500 plus? Chcą dać pieniądze trwałym małżeństwom

i

Autor: Shutterstock

Emerycie, tyle zyskasz na obniżce podatków! [TABALE]

2022-03-25 19:00

Polski Ład to nie koniec rewolucji w portfelach Polaków. Zmiany są jednak w większości na plus. Nowe reformy, według obietnic rządu, mają zapewnić dodatkowe pieniądze 25 milionów Polaków, bo obniżka obejmie m.in. PIT, zmniejszając wysokość opodatkowania z 17 do 12 procent! Ulgę odczuć powinni także emeryci, z których duża część już skorzystała na zmianach Polskiego Ładu.

Niższe podatki dla emerytów

Polski Ład przede wszystkim miał być korzystny dla osób z niskimi dochodami i emerytów, których świadczenie nie przekracza średniej emerytury, czyli ok. 2,5 tys. zł. Z racji wspomnianej już kwoty wolnej o podatku seniorzy w dużej mierze zostają zwolnieni z podatku. W przypadku dotychczasowych beneficjentów Polskiego Ładu nic się nie zmieni, a to co zyskali już zostanie. Nowe reformy są korzystne także dla zamożniejszych seniorów, którzy wciąż muszą płacić podatek.

Emeryt, który tylko trochę przekracza górną granicę zwolnienia podatkowego i otrzymuje co miesiąc świadczenie w kwocie brutto 3000 zł jeszcze w 2021 roku odprowadzał rocznie 2805 zł podatku. Polski Ład zmniejszył to obciążenie do 1020 zł, a po zmniejszeniu PIT będzie płacić już tylko 720 zł podatku. W efekcie, rocznie w jego kieszeni zostanie 300 zł więcej. Zmienia się także sytuacja najbogatszych emerytów, którzy na Polskim Ładzie byli stratni. Emeryt dostający emeryturę brutto w wysokości 6000 zł, po wprowadzeniu Polskiego Ładu stracić mógł ponad 1000 zł. Nie tylko nie objęła go ulga, ale także zwiększyło się jego obciążenie podatkowe. Dzięki obniżce PIT i niższemu podatkowi zyska ponad 1000 zł.

Super Biznes Jacek Sasin

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzający m.in. obniżkę niższej stawki PIT do 12 proc. i likwidujący tzw. ulgę dla klasy średniej. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, projekt zawiera przepisy obniżające niższą stawkę PIT do 12 proc. z obecnych 17 proc.

W projekcie zapisane zostały zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Liniowcy będą mogli odliczyć maksymalnie do 8,7 tys. zł od dochodu. W przypadku osób rozliczających się z użyciem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, od przychodu będzie można odliczyć 50 proc. zapłaconych składek. Z kolei osoby rozliczające się kartą podatkową będą mogły odliczyć 19 proc. zapłaconej składki od podatku.

W projekcie znalazły się zapisy dotyczące nowej skali podatkowej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Zgodnie z projektem osoby, które będą zarabiać miedzy 30 tys. zł a 120 tys. zł, zapłacą od swoich dochodów 12 proc. minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł. Z kolei osoby, które uzyskają dochód przekraczający 120 tys. zł, zapłacą 10,8 tys. zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł.

Sonda
Czy popierasz emeryturę bez podatku?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze