Będzie nowe 500 plus? Chcą dać pieniądze trwałym małżeństwom

i

Autor: Shutterstock

Emerycie, tyle zyskasz na obniżce podatków! [TABALE]

2022-03-25 19:00

Polski Ład to nie koniec rewolucji w portfelach Polaków. Zmiany są jednak w większości na plus. Nowe reformy, według obietnic rządu, mają zapewnić dodatkowe pieniądze 25 milionów Polaków, bo obniżka obejmie m.in. PIT, zmniejszając wysokość opodatkowania z 17 do 12 procent! Ulgę odczuć powinni także emeryci, z których duża część już skorzystała na zmianach Polskiego Ładu.

Niższe podatki dla emerytów

Polski Ład przede wszystkim miał być korzystny dla osób z niskimi dochodami i emerytów, których świadczenie nie przekracza średniej emerytury, czyli ok. 2,5 tys. zł. Z racji wspomnianej już kwoty wolnej o podatku seniorzy w dużej mierze zostają zwolnieni z podatku. W przypadku dotychczasowych beneficjentów Polskiego Ładu nic się nie zmieni, a to co zyskali już zostanie. Nowe reformy są korzystne także dla zamożniejszych seniorów, którzy wciąż muszą płacić podatek.

Emeryt, który tylko trochę przekracza górną granicę zwolnienia podatkowego i otrzymuje co miesiąc świadczenie w kwocie brutto 3000 zł jeszcze w 2021 roku odprowadzał rocznie 2805 zł podatku. Polski Ład zmniejszył to obciążenie do 1020 zł, a po zmniejszeniu PIT będzie płacić już tylko 720 zł podatku. W efekcie, rocznie w jego kieszeni zostanie 300 zł więcej. Zmienia się także sytuacja najbogatszych emerytów, którzy na Polskim Ładzie byli stratni. Emeryt dostający emeryturę brutto w wysokości 6000 zł, po wprowadzeniu Polskiego Ładu stracić mógł ponad 1000 zł. Nie tylko nie objęła go ulga, ale także zwiększyło się jego obciążenie podatkowe. Dzięki obniżce PIT i niższemu podatkowi zyska ponad 1000 zł.

Super Biznes Jacek Sasin

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzający m.in. obniżkę niższej stawki PIT do 12 proc. i likwidujący tzw. ulgę dla klasy średniej. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, projekt zawiera przepisy obniżające niższą stawkę PIT do 12 proc. z obecnych 17 proc.

W projekcie zapisane zostały zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Liniowcy będą mogli odliczyć maksymalnie do 8,7 tys. zł od dochodu. W przypadku osób rozliczających się z użyciem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, od przychodu będzie można odliczyć 50 proc. zapłaconych składek. Z kolei osoby rozliczające się kartą podatkową będą mogły odliczyć 19 proc. zapłaconej składki od podatku.

W projekcie znalazły się zapisy dotyczące nowej skali podatkowej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Zgodnie z projektem osoby, które będą zarabiać miedzy 30 tys. zł a 120 tys. zł, zapłacą od swoich dochodów 12 proc. minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł. Z kolei osoby, które uzyskają dochód przekraczający 120 tys. zł, zapłacą 10,8 tys. zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł.

Sonda
Czy popierasz emeryturę bez podatku?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki