Putin to zbrodniarz wojenny

i

Autor: AP

Zobacz, gdzie Putin ukrył majątek w Polsce. Blisko tysiąc firm

2022-03-23 16:22

Jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w Polsce jest około tysiąca firm należących do Rosji, wartych ok. 1,1 mld zł. Rząd obiecuje zamrożenie aktywów i konfiskatę, ale tłumaczy się, że nie może tego zrobić, dopóki nie dokona zmian w konstytucji. Do tej pory Polska to jeden z niewielu krajów, który nie zdecydował się na takie kroki.

Rosyjskie firmy na polskiej ziemi. Ukryty majątek Putina?

Według informacji Business Insider, który powołuje się na Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w Polsce jest ok. tysiąca spółek, w których udziałowcami są rosyjski firmy, lub przynajmniej jedna osoba fizyczna z Rosji. Ponad 40 proc. firm zostało założonych w latach 2019-2021, więc napływ rosyjskiego kapitału jest niejako "nowością" na polskim rynku. Są to głównie przedsiębiorstwa transportu drogowego, sprzedaży hurtowej, detalicznej oraz zarządzania nieruchomościami. Połowa z nich znajduje się na Mazowszu.

Spora część związanych z Rosją przedsiębiorstw jest prowadzonych przez fundusze inwestycyjne z innych krajów UE. Z kolei bezpośrednie inwestycje Rosji w polską gospodarkę są warte ok. 1,1 mld zł, ale ich rzeczywista wartość może być znacznie wyższa.

ppłk Krzysztof Przepiórka: Rosyjski okręt tonie. Putin chce przetestować art. 5 NATO [Super Raport]

Business Insider podaje, że w Polsce jest kilkadziesiąt osób związanych z Kremlem, mających w Polsce aktywa, bądź prowadzących firm. Generalny Inspektor Informacji Finansowej mógłby odebrać ich majątki, tak jak to się dzieje w przypadku finansowania terroryzmu, jednak według informacji portalu, to banki dysponujące ich środkami powinny zająć się egzekucją.

Czy Polski rząd skonfiskuje rosyjskie majątki w Polsce?

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z opozycją w poniedziałek, aby omówić obecną sytuacje w Polsce i za wschodnią granicą. Donald Tusk przyznał po tej rozmowie, że szef rządu nie zareagował na propozycję blokady kupowania rosyjskiego węgla, jak i nie zaopiniował pozytywnie propozycji zamrożenia rosyjskich aktywów w Polsce. 

Tymczasem rzecznik rządu Piotr Müller mówił, że rząd chce konfiskaty rosyjskich majątków, polskich podmiotów, które są zaangażowane we wspieranie Rosji, a także opodatkowania firm, które nie wycofały się z rosyjskiego rynku. Z uzyskanych pieniędzy miałby powstać fundusz pomocy osobom pokrzywdzonych w wyniku wojny na Ukrainie. Rząd twierdzi jednocześnie, że takie działania wymagałoby zmieniania konstytucji.

Sonda
Cz sankcje na Rosje zostaną kiedyś zniesione?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze