Zygmunt Solorz-Żak. Szef Polsatu, były właściciel Śląska Wrocław i drugi najbogatszy Polak z majątkiem 12 mld zł

2015-04-29 18:00

Od kilkunastu lat niezmiennie w czołówce najbogatszych Polaków. Majątek warty 12 mld zł to drugi wynik w Polsce i 557. miejsce na świecie. Zygmunt Solorz-Żak znany jest również z działalności charytatywnej i wspierania polskiej siatkówki. Kibicom jednak zapadnie w pamięć nie jako filantrop sportu, ale człowiek, który zablokował najważniejszą imprezą siatkarską w historii Polski.

We wrześniu 2014 r. Zygmunt Solorz-Żak był wrogiem publicznym numer jeden. Jego perła w finansowej koronie Cyfrowy Polsat, kazał płacić za oglądanie meczów polskich siatkarzy. Ci radzili sobie z meczu na mecz coraz lepiej, ale na ekranach podziwiać ich mogła jedynie garstka abonentów telewizji satelitarnej Solorza-Żaka. Wcześniej tylko mecz otwarcia MŚ, który rozgrywany był na Stadionie Narodowym, pokazano na otwartym kanale Polsatu. Jego właściciel błyskawicznie z człowieka, która od lat wspiera finansowo polską siatkówkę, stał się persona non grata wśród wielu kibiców. Jedna decyzja (a właściwie brak decyzji o odkodowaniu meczów) i cały wizerunek przyjaciela polskiego sportu legł w gruzach. Finału, w którym biało-czerwoni brawurowo pokonali Brazylię, też Polacy nie obejrzeliby, gdyby nie interwencja z samej góry, czyli wstawiennictwo prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zobacz także: Józef Wojciechowski - król polskich nieruchomości

Zygmunt Solorz-Żak pochodzi z Radomia, gdzie urodził się 4 sierpnia 1956 r. Na świat przyszedł jako Zygmunt Józef Krok, a swoje obecne nazwisko zawdzięcza dwóm - już byłym, żonom. Wśród bliskich nazywany jest Piotrem, dlatego często w medialnych wypowiedziach jego znajomych można usłyszeć o Piotrze Solorzu-Żaku. Posiada on wykształcenie techniczne i poza tym niewiele wiadomo o jego przeszłości. Słoneczny miliarder skrzętnie chroni swoje życie prywatne przed plotkarskimi mediami. Nawet jego rozwody były zaskoczeniem. Solorz-Żak ujawnił jedynie, że w czasach PRL współpracował z I Departamentem MSW (otrzymał pseudonim "Zeg"). W latach 80-tych ubiegłego wieku otrzymał też paszport konsularny.

Sporo natomiast wiadomo o finansach miliardera. Oprócz czołowego miejsca na liście najbogatszych Polaków, zajmuje też wysokie miejsce wśród tych najbardziej zadłużonych. Na zakup Polkomtelu zaciągnął kredyt w wysokości 14 mld zł! Należący do spółki operator komórkowy Plus wart jest obecnie 15 mld zł i w zeszłym roku przyniosły Solorzowi 6,7 mld zł przychodów. Dlatego też swoje zobowiązania spłaca regularnie i wkrótce może zdetronizować nr 1 w Polsce od lat - Jana Kulczyka.

Sprawdź koniecznie: Milioner Wojciech Fibak - tenisista, miłośnik sztuki, kobiet i sąsiad Micka Jaggera

Do biznesowego majątku należy też Telewizja Polsat (której jest założycielem) oraz Cyfrowy Polsat. Solorz inwestuje też w sektor energetyczny (Elektrim, Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin), finansowy (m.in. Invest Bank, który przekształcił w Plus Bank, OFE Polsat, Polisa Życie) oraz telekomunikacyjny (m.in. Midas, Aero2). Radomski biznesmen miał też krótki epizod w wrocławskim klubie piłkarskim Śląsk. Solorz uratował tym samym drużynę od bankructwa i degradacji do IV ligi. Krótko jednak tam zagościł i sprzedał akcje klubu jako główny akcjonariusz władzom miasta.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze