Egzamin ósmoklasisty 2020. Co będzie na angielskim?

i

Autor: luxstorm / CC0 / pixabay.com Egzamin ósmoklasisty 2020. Co będzie na angielskim?

Angielski w biznesie – nie daj się zaskoczyć

2020-09-21 11:58

Znając język angielski, mamy szansę porozumieć się niemal z każdym na świecie. Problem zaczyna się wtedy, gdy sprawy dotyczą biznesu. Coraz więcej firm wymaga od pracowników komunikowania się z klientami w obcym języku, a rozmowy kwalifikacyjne weryfikują nasze umiejętności.

W obecnych czasach warto znać język angielski nie tylko po to, by swobodnie prowadzić small talk będąc poza krajem, ale również by zyskać uznanie zagranicznych klientów i współpracowników. Z tego powodu dobrze jest znać zwroty najczęściej używane w business English.

Aplikacja Babbel

Jeśli jeszcze nie miałeś możliwości uczyć się języka angielskiego, korzystając z aplikacji Babbel – teraz jest na to najlepszy czas! Aplikacja oferuje kursy językowe w aż 14 językach, których możemy uczyć się zarówno ściągając aplikację na telefon (Android, iOS) lub korzystając ze strony internetowej www.babbel.com. Nie masz na to czasu? Nawet najbardziej zapracowane osoby są w stanie znaleźć 15 minut dziennie w ciągu dnia, aby przerobić jedną lekcję, bo tyle ona trwa. Dlaczego warto przynajmniej spróbować tej formy nauki? Każda lekcja jest przygotowywana przez zespół dydaktyków i ekspertów językowych, tematy dotyczą sytuacji, z którymi każdy z nas spotyka się na co dzień, stąd na pewno będzie okazja, by wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Według 73 proc. ankietowanych aplikacja ta pozwoliła im po niespełna 5 godzinach nauki przeprowadzić prostą rozmowę w innym języku!

Najczęstsze zwroty w korpomowie

Chcesz zaimponować szefowi i współpracownikom? A może zabłysnąć na spotkaniu z klientem anglojęzycznym? Niezależnie od tego, co tobą kieruje – nauka obcego języka to same plusy. Jeśli zależy ci na zrobieniu dobrego wrażenia bądź brakuje ci odpowiednich słów, jeśli chodzi o omawianie ważnych kwestii biznesowych, zapoznaj się z najczęściej używanymi zwrotami, które przygotowała Genevieve Sabin, dyrektorka ds. kursów business English w dziale dydaktycznym Babbel:

  • All hands on deck – w danym momencie każda pomoc się przyda, będzie potrzebne pełne zaangażowanie całej grupy – firmy, zespołu (If we want to reach this ambitious goal for 2020, we need all hands on deck)
  • Hit the ground running – pozytywnie np. o pracowniku, który sprawnie rozpoczął swoją działalność, projekt, zadanie i ma ono szansę zakończyć się sukcesem. Przysłowiowo „ruszył z kopyta” czy też dobrze zaczął (Linda from Marketing has hit the ground running by coming up with the slogan for our new campaign
  • Helicopter view – zwrot odnoszący się do całościowej wizji, szerszego spojrzenia na projekt, zadanie czy firmę (zwykle dotyczy wizji opracowywanej przez osoby wyższego szczebla, prezesa, dyrektora). Szersze spojrzenie na projekt osiągane przez oddelegowanie pilnych zadań oraz koncentracji na długoterminowej wizji (Let’s establish a helicopter view of the total process to measure the overall results)
  • Elevator pitch/ elevator speech – streszczenie pomysłu, opisu produktu lub firmy. Przedsiębiorcy przygotowują elevator speech np. po to, by zaprezentować swoją firmę podczas konferencji lub targów, na których obecni są potencjalni inwestorzy (Daniel, can you please prepare an elevator pitch for this complex idea?)
  • Let's touch base – wyrażenie oznaczające „skontaktujemy się ze sobą”, „złapiemy się” (You write the proposal and we can touch base next week)
  • To boil the ocean –osiągnąć niemożliwe, zdziałać cuda – używane w odniesieniu do celów nierealnych do zrealizowania (Releasing a whole new product by next quarter is impossible. We can’t boil the ocean!)
  • Let's take this offline – wróćmy do tematu rozmowy, spotkania – używane gdy ktoś dzieli się uwagą, która nie jest bezpośrednio związana z tematem rozmowy (This is a completely different topic. Can we take this offline, please?)
  • To drill down – dojść do sedna sprawy, znaleźć przyczynę problemu (We took a look at last month’s numbers to drill down why we’re underperforming)
  • Let's play it by ear – improwizowanie, spontaniczne reagowanie na trudną sytuację, „wymyślanie czegoś na poczekaniu” (We can’t make this decision right now. Let’s just play it by ear)
  • To punch the puppy – używany podczas spotkań biznesowych, oznacza, że w najbliższym czasie należy zrobić coś nieprzyjemnego, co w dłuższej perspektywie będzie miało  pozytywne skutki dla firmy (Ok team, let’s now focus on next quarters goals and punch the puppy!)

Oszczędnie w użyciu

Autorka powyższego słowniczka podkreśla, że nie należy nagminnie używać przytoczonych zwrotów. Zbyt częste posługiwanie się nimi podczas spotkań biznesowych, konferencji czy wewnątrzfirmowych spotkań, gdzie pracują osoby anglojęzyczne może spowodować odwrotny do zamierzonego efekt – tj. zostaniemy odebrani jako osoby wywyższające się, snobistyczne. Zawsze musimy mieć na uwadze kontekst rozmowy, bo nietrafne użycie któregokolwiek ze zwrotów może okazać się wpadką. Bądźmy uważni i nawet jeśli zabraknie nam odwagi do wtrącenia któregoś z wyrażeń – to przynajmniej będziemy rozumieli, co chciał przez nie powiedzieć nasz przedmówca, używając danego wyrażenia w naszej obecności.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze