praca zdalna, praca w domu

i

Autor: Pixabay.com

Jak dostosować nowe technologie do wspierania pracy zdalnej

2020-09-14 15:10

Wiele przedsiębiorstw przekonało się, że bez rozwiązań IT nie da się funkcjonować w obecnych czasach. Pełna praca zdalna lub hybrydowe do niej podejście wymaga wielu udoskonaleń w systemach informatycznych firm, tak by spełniały wymogi obecnej sytuacji.

Nowe wyzwania Nowy, pocovidowy model pracy stawia przed firmami wyzwania. Dzisiejsze nowoczesne przedsiębiorstwa muszą funkcjonować interdyscyplinarnie. Dla większości firm przeniesienie pracy do obszaru online było czymś nowym i wymagało wypracowania nowego modelu zarządzania, odpowiednio dostosowanego do obecnej sytuacji. Bardzo szybko okazało się, że dla wielu przedsiębiorstw i osób telepraca jest dużym wyzwaniem. Pojawiły się problemy związane z kontrolą, podziałem pracy, współpracą z innymi członkami zespołu, kwestie związane z samoorganizacją pracy i mnóstwo problemów związanych z komunikacją.– Podstawą pracy zdalnej jest wykorzystanie technologii, która umożliwia z jednej strony sprawną komunikację zdalną, z drugiej – dostęp do zasobów przedsiębiorstwa, z trzeciej strony zaś możliwość kontaktu z otoczeniem firmy, z klientami i kontrahentami- tłumaczy Tomasz Klekowski, doradca ds. transformacji cyfrowej, członek Sektorowej Rady ds. Kompetencji Informatyka.

Automatyzacja procesów w firmieNowe modele biznesowe wymagają również automatyzacji procesów- tu z pomocą przychodzą rozwiązania digitalizowania wszelkich informacji i dokumentów. Trzeba na nowo przeanalizować niektóre procesy zachodzące w firmie, aby dobrać do tego odpowiednie narzędzia- twierdzą eksperci. – Musimy być przygotowani na sytuacje skrajne, czyli pracę w całości zdalną, możliwość przeprowadzenia wszystkich procesów w nowej formule i oczywiście różne modele pracy hybrydowej, kiedy tylko część tych procesów jest prowadzona zdalnie. W każdym z tych przypadków stanowi to wyzwanie dla infrastruktury IT, musi ona zapewnić możliwość pracy, przepustowość i odpowiedni stopień zabezpieczenia – mówi Michał Paschalis-Jakubowicz z CEO Oktawave. – Chmura, poza wszystkimi narzędziami, które zapewnia do pracy zdalnej, gwarantuje dodatkowo bardzo ważną kwestię - jest elastyczna kosztowo – dodaje.- Staniemy przed koniecznością zmian i moim zdaniemjest to szansa na przejście na rozwiązania chmurowe, dlatego, że w wielu wypadkach budowanie własnej architektury IT dla dużej części przedsiębiorstw będzie zadaniem kompletnie nieopłacalny – komentuje Wiesław Paluszyński, prezes PTI, wiceprezes PIIT, przewodniczący Rady ds. Kompetencji Sektora Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze