Płatności przy pomocy selfie i odcisku palca już są w Europie!

2016-10-07 13:22
Smartfon młodzi ludzie biznes
Autor: Shutterstock

Nasi zachodni sąsiedzi korzystający z kart płatniczych MasterCard mogą zweryfikować swoją tożsamość za pomocą selfie lub odcisku palca. Na rynek trafiła aplikacja biometryczna MasterCard – Identity Check Mobile. Jest ona dostępna w Niemczech, Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwecji, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii. Testowano ją również w Holandii, USA i Kanadzie.

Już w12 europejskich krajach udostępniono nową aplikację biometrycznę MasterCard – poinformował serwis prnews.pl. Potrafi ona rozpoznać użytkownika po zdjęciu twarzy lub odcisku palca. Na tej podstawie dokonuje weryfikacji tożsamości użytkownika podczas transakcji. Tradycyjnie, aby potwierdzić swoją tożsamość w trakcie płatności online, należy wpisać login i hasło na specjalnie do tego przeznaczonej stronie. Jednocześnie retailerzy dążą do maksymalnego skrócenia czasu zakupu internetowego. Im więcej etapów zawiera proces zakupowy, tym większe istnieje ryzyko, że klient porzuci koszyk przed dokonaniem płatności.

Z badania konsumenckiego zrealizowanego przez Mastercard na próbie 23 tys. internautów z 23 europejskich krajów wynika, że respondenci z Polski chcą korzystać z płatności biometrycznych i urządzeń mobilnych.

Zobacz także: Płatności mobilne za pomocą selfie? Już opatentowano pierwsze pomysły

– Wyniki najnowszego badania Mastercard „Postawy wobec cyfrowych innowacji" wskazują, że polscy konsumenci pozytywnie przyjmują trend cyfryzacji oraz chcą korzystać z większej ilości cyfrowych usług, w tym płatności. Są również większymi entuzjastami cyfryzacji niż mieszkańcy Europy Zachodniej oraz deklarują chęć korzystania z usług z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i technologii biometrycznych – można przeczytać w oficjalnym komunikacie Mastercard.

Blisko co drugi zbadany Polak (45 proc.) jest entuzjastą lub propagatorem cyfryzacji. Dla porównania, stopień poparcia dla cyfryzacji w Europie Zachodniej wynosi 37 proc., a w Europie Środkowo-Wschodniej – 43 procent. Większymi od nas zwolennikami cyfryzacji są Szwedzi.

Przeczytaj również: Zapłać za prawo jazdy w urzędzie smartfonem!

¾ internautów z Polski zadeklarowało zadowolenie z postępującej cyfryzacji. 84 proc. badanych najczęściej korzysta z poczty elektronicznej, 83 proc. – z wyszukiwarek internetowych, 77 proc. – z zakupów online, 71 proc. – z mediów społecznościowych, 51 proc. – z nawigacji, a 50 proc. – z serwisów pogodowych.

26 proc. ankietowanych Polaków płaci za pomocą urządzeń mobilnych za takie usługi, jak parking, bilety czy zakupy. Jeżeli karty płatnicze zostałyby wycofane z obiegu, co drugi ankietowany chciałby płacić smartfonem. 12 proc. Polaków mogłoby płacić za pomocą smartwatcha, a 9 proc. - za pomocą opaski fitness. 1/3 ankietowanych jest gotowa autoryzować transakcje za pomocą odcisku palca, 65 proc. badanych uznało, że biometryczne autoryzowanie transakcji jest innowacyjne, 61 proc. uważa, że jest szybkie, a 61 proc. odbiera je jako łatwe. Dwóch na trzech badanych z Polski wskazuje na bezpieczeństwo płatności biometrycznych.

Źródła: newsroom.mastercard.com/eu/pl, prnews.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze