Emeryci w województwie śląskim są zadłużeni

i

Autor: pixabay Największe zadłużenie w Polsce wykazują emeryci ze Śląska

System emerytalny

Wiemy, kto dostanie 15. emeryturę i w jakiej wysokości. Dr Kolek: to kupowanie głosów wyborców!

2022-11-16 11:44

Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że przed wyborami seniorzy mogą spodziewać się wypłaty ekstra 15. emerytury. Będzie to świadczenie zrealizowane jednorazowo, w wysokości minimalnego świadczenia, które w marcu 2023 r. wzrośnie do 1588,44 zł brutto. Z wstępnych informacji wynika, że nie będzie stosowany próg dochodowy jak przy czternastej emeryturze. Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, w rozmowie z "Super Biznesem" stawia sprawę jasno: to kupowanie głosów wyborców!

15. emerytura będzie olbrzymim kosztem dla budżetu państwa

Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, w rozmowie z "Super Biznesem" ocenia, iż wprowadzanie kolejnego dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów - 15. emerytury, należy odczytywać jako chęć kupowania głosów wyborczych. Jeśli rząd uważa, że ma środki na poprawienie sytuacji emerytów, to powinien wprowadzić wyższą albo drugą waloryzację świadczeń - uważa prezes Kolek.

I dodaje, że jeśli jednak pojawiają się głosy o tym, że 15-tka w odróżnieniu od 14-tki ma być bez kryterium dochodowego, a także że ma być wypłacona przed wyborami w 2023 roku, to trudno nie oprzeć się wrażeniu, że cel jest jasny - zdobycie poparcia politycznego. 

Według ostrożnych szacunków wypłata 15. emerytury może kosztować budżet ponad 30 mld zł. Jeżeli do tego doliczymy 41,8 mld zł na waloryzację emerytur w 2023 r. to w sumie w roku wyborczym na emerytury budżet państwa musi zarezerwować ponad 70 mld zł

- Od początku prac nad budżetem 2023 wzywaliśmy, aby zamiast 13,14,15t-ek zająć się rozwiązywaniem realnych problemów emerytów - można to osiągnąć poprzez zmianę częstotliwości waloryzowania świadczeń, czy wprowadzenie dodatków dla grup wymagających szczególnej uwagi, np. osób owdowiałych - stwierdza prezes Kolek w rozmowie z Super Biznesem.

W jego ocenie najlepiej, żeby nie było ani 13 ani 14 ani 15, ale jeśli 15-tka ma być wypłacana bez progu dochodowego, to także 14 powinna być.

- Jest jeszcze kwestia podatków i składek o 13, 14, 15-tek - w tym roku było to zwolnione z PIT, ale Ministerstwo Finansów argumentowało, że to wyjątkowa sytuacja - pytanie czy w 2023 roku rząd zwolni z PIT. Ucieszy się także NFZ, który otrzyma składki od 15-tek - dodaje dr Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z Super Biznesem. 

Kiedy 15. emerytura? Kaczyński: wypłata świadczeń w 2023 roku

Jak się dowiaduje się Wyborcza.biz, grupa posłów PiS naciskała na premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, aby w przyszłym roku wyborczym wprowadzić również 15. emeryturę. Prezes Jarosław Kaczyński dał akcept dla tej wypłaty - czytamy na portalu. Posłowie PiS, oprócz zgody Jarosława Kaczyńskiego, mają także poparcie prezydenta Andrzeja Dudy.

"Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Cały szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawiany" — powiedział niedawno na antenie Radia ZET Andrzej Duda.

Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Sonda
Czy emerytury pomostowe powinny zostać utrzymane?
Najnowsze