Miliardy na emerytury

Gigantyczny koszt waloryzacji emerytur. ZUS musi dosypać miliardy na wypłatę świadczeń

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych wyraziła zgodę na zmianę planu finansowego i zwiększenie środków dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o 8,44 mld zł. Dodatkowe dofinansowanie na wypłatę świadczeń jest konieczne. Wszystkiemu winna waloryzacja wyższa od planowanej.

Gigantyczny koszt waloryzacji emerytur

Posłowie sejmowej Komisji Finansów Publicznych zgodzili się na zmianę tegorocznego planu finansowego dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). W gestii tej komisji leżą sprawy budżetu i planów finansowych państwa oraz funduszy celowych. Dzięki pozytywnej opinii komisji FUS otrzyma dodatkowe 8,44 mld zł na pokrycie wypłat emerytur i rent.

Koszt waloryzacji wzrośnie o kilka miliardów złotych

Skąd dziura w tegorocznym budżecie? Planując wydatki na wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych w roku 2022 uwzględniono niższą waloryzację, niż rzeczywiście została przez Sejm przyjęta. Tegoroczna rekordowa waloryzacja rent i emerytur przekroczyła planowany budżet. Po pozytywnej opinii sejmowej Komisji Finansów Publicznych budżet FUS zostanie uzupełniony o dodatkowe 4,9 mld zł na emerytury i 0,65 mld na renty. Środki te zostaną sfinansowane z wpływów ze składek. 

Ile kosztuje waloryzacja emerytur?

Ogłoszona w marcu 2022 roku waloryzacja wyliczona m.in. na podstawie poziomu inflacji, wyniosła 7 proc. Pod koniec roku wyraźnie widać, że rosnąca w zawrotnym tempie inflacja wywołana wzrostem cen produktów i usług zjada skromne świadczenia emerytów i rencistów. 

Mimo to, że w ocenie wszystkich waloryzacja nie była wystarczająca, w roku 2022 łączne wydatki na świadczenia emerytalno-rentowe przekroczą rekordowe 270 mld zł. 

Waloryzacja emerytur 2023

W październiku 2022 Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja osiągnęła poziom 17,9 proc. To oznacza również wzrost wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, który według najnowszych danych GUS wynosi 20,8 proc. Przy tak wysokim wskaźniku średnia emerytura wy wysokości 2,5 tys. zł brutto może zostać podniesiona o 520 zł miesięcznie. Jednak rząd nie opowiedział się jeszcze, ile wyniesie waloryzacja w 2023 roku. Na razie zapewnia, że waloryzacja emerytur i rent w przyszłym roku będzie dwucyfrowa. – Sądzę, że waloryzacja wyniesie nie więcej niż 14 proc. − powiedział Super Expressowi wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Co to oznacza, dowiemy się niebawem. 

Wypłata 13. emerytury została już uchwalona i uwzględniona w kosztach przyszłorocznego budżetu. Jej wypłata jest pewna. W 2023 roku wypłata 13. emerytury to koszt w wysokości 14,8 mld zł. 

Sprawdź, o ile wzrośnie Twoja emerytura przy waloryzacja 20,8 proc.!

Pieniądze to nie wszystko. Marcin Ociepa
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze