drożyzna, inflacja, pieniądze

i

Autor: Shutterstock drożyzna, inflacja, pieniądze

Inflacja w Polsce

Dramatyczny wzrost inflacji w październiku. Zbliżamy się do granicy 20 procent

2022-10-31 10:10

Główny urząd statystyczny podał wstępny szacunek o inflacji w październiku 2022 roku. Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 17,9 proc. w stosunku rok do roku. Z kolei względem ubiegłego miesiąca ceny wzrosły o 1,8 proc.

Inflacja w październiku 2022. Ceny ciągle rosną, zbliżamy się do granicy 20 procent.

We wrześniu 2022 roku inflacja według GUS wyniosła 17,2 proc., a ze wstępnego szacunku urzędu wynika, że w październiku wzrosła do 17,9 proc. w stosunku rok do roku (wzrost o 0,7 punktów procentowych względem wrześniowego odczytu). W stosunku miesiąc do miesiąca, ceny usług i towarów konsumpcyjnych wzrosły o 1,8 proc.

Wstępny odczyt inflacji za październik to najwyższa wartość w tym roku i najwyższa od 1996 roku, gdy inflacja wynosiła 19,9 proc. Dla porównania, inflacja średnioroczna wyniosła w 2021 roku 5,1 proc. We wrześniu w ubiegłym roku odczyt GUS, to 4,2 proc. 

Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

Co podrożało najbardziej w październiku 2022 roku?

Jak wynika ze wstępnych danych GUS, najbardziej w skali roku podrożały nośniki energii, bo aż o 41,7 proc. Paliwo do prywatnych środków transportu jest droższe o 19,5 proc., a żywność i napoje bezalkoholowe o 21,9 proc.

Z kolei w skali miesiąca, największy wzrost zaliczyło paliwo, bo aż o 4,1 proc. względem września. Żywność podrożała o 2,7 proc., a nośniki energii o 2 proc.

Sonda
Przejmujesz się inflacją?

Ekspert komentuje inflację w październiku 2022 roku. Szczyt inflacji dopiero przed nami

Jak wskazuje Bartosz Sawicki, analityk z Cinkciarz.pl, inflacja rośnie stale - z jednym wyhamowaniem w lutym, co było efektem rządowych tarcz antyinflacyjnych. Ekspert zauważa, to że to skutek zbierającej się od dwóch lat presji cenowej.

- Żywność i paliwa to główni sprawcy nowego rekordu polskiej dynamiki CPI. Szerszy inflacyjny krajobraz jednak się nie zmienia. Wyraźne podwyżki są powszechne we wszystkich kategoriach, inflacja bazowa niechybnie przekroczyła już 11 proc. rok do roku. Firmy przerzucają skokowy wzrost kosztów prowadzenia działalności na konsumentów. Niezła koniunktura i mocny rynek pracy  wciąż na to pozwalają - komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. 

Ekspert zauważa, że inflacja przyśpieszyła w całej Europie, m.in. we Włoszech, Francji, czy Niemczech, a w całej strefie euro po raz pierwszy w historii przekroczyła 10 proc. rdr. W Niemczech inflacja wyniosła 11,6 proc. rdr. Ale w Polsce wcale nie jest lepiej, bo szczyt dopiero przed nami.

Niestety, w Polsce szczyt inflacji jeszcze przed nami. Tak naprawdę należy dziś zadawaćpytanie, nie „czy?”, ale „kiedy?” inflacja przekroczy 20 proc. r/r. Jej ścieżka w całymprzyszłym roku zależeć będzie od kształtu i czasu obowiązywania rządowych działań osłonowych oraz skali spowolnienia gospodarczego w naszym kraju i także światowej gospodarce. Ostrożnie szacować można, że średnioroczna dynamika CPI wyniesie kilkanaście procent, a na koniec 2023 r., choć będzie wyraźnie niższa niż obecnie, wciąż osiągać będzie wartości dwucyfrowe - stwierdził Sawicki z Cinkciarz.pl.

Listen to "Bezlitosna diagnoza 8 lat rządów PiS! Jarosław Kaczyński nie będzie zadowolony. RAPORT WALCZAKA" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze