Jarosław Kaczyński

i

Autor: ART SERVICE Jarosław Kaczyński

System emerytalny

Będzie 15. emerytura! Kaczyński podjął decyzję. Wiadomo, kiedy wypłaty

2022-11-15 12:01

15. emerytura ma zostać wypłacona jednorazowo - tylko w 2023 r. i to bez kryterium dochodowego. Kryterium to wprowadzono przy 14. emeryturze - pełną kwotę dostają osoby, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Koszt 15. emerytury szacuje się na ponad 30 mld zł. Jest na to zgoda Jarosława Kaczyńskiego - wynika z informacji serwisu Wyborcza.biz.

Kiedy 15. emerytura? Kaczyński: wypłata świadczeń w 2023 roku

- Jak się dowiaduje się Wyborcza.biz, grupa posłów PiS naciskała na premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, aby w przyszłym roku wyborczym wprowadzić również 15. emeryturę. Według naszych informacji prezes Jarosław Kaczyński dał akcept dla tej wypłaty - czytamy na portalu. Posłowie PiS, oprócz zgody Jarosława Kaczyńskiego, mają także poparcie prezydenta Andrzeja Dudy.

Czytaj także: Wiemy, kto dostanie 15. emeryturę i w jakiej wysokości! [KOMENTARZ EKSPERTA]

"Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Cały szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawiany" — powiedział niedawno na antenie Radia ZET Andrzej Duda.

Czytaj także: Gdzie sprawdzić wysokość emerytury netto? Ministerstwo Finansów udostępniło kalkulator emerytur

15. emerytura oznacza olbrzymie koszty dla budżetu państwa

Jak wylicza Wyborcza.biz, zarówno 13., 14., jak i 15. emerytura mają być wypłacane w wysokości minimalnego świadczenia. W przyszłym roku w marcu wzrośnie ono do 1588,44 zł brutto. W sumie wszystkie świadczenia mogą kosztować budżet ponad 30 mld zł.  Do tego należy jeszcze doliczyć 41,8 mld zł na waloryzację emerytur w 2023 r. W sumie więc w roku wyborczym na emerytury może pójść ponad 70 mld zł.

Czytaj także: Gigantyczny koszt waloryzacji emerytur. ZUS musi dosypać miliardy na wypłatę świadczeń

Serwis Wyborcza.biz powołuje się na Antoniego Kolka, prezesa Instytutu Emerytalnego, który ocenił iż pomysł z 15. emeryturą i możliwe podwyższenie 500+ na 700+ może mieć poważne konsekwencje dla gospodarki. Dlaczego? Bo gdy władze podnoszą stopy procentowe, żeby zahamować inflację, dorzucanie pustego pieniądza osłabia efekt wyższych stóp i stymuluje inflację.

Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Sonda
Czy emerytury w Polsce powinny być wyższe?

Kaczyński rozwścieczył Polki nie na żarty!

Posłuchaj, jak komentują jego słowa...

Listen to "Polki dają w SZYJĘ? Aż chce się PŁAKAĆ... WŚCIEKŁE kobiety odpowiadają Kaczyńskiemu" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze