pieniądze

i

Autor: pixabay.com

2000 zł dla PRACOWNIKÓW na etacie i umowie zlecenie. Kto i kiedy może dostać pieniądze?

2020-11-18 13:44

Kryzys w pełni, ale rząd proponuje kolejną pomoc. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział wsparcie w wysokości do 2 tys. zł, na które będą mogły liczyć zarówno osoby pracujące na etacie, jak i na umowie zlecenie. Dodatkowe świadczenia od rządu mają wspomóc przedsiębiorców narażonych na najbardziej dotkliwe, pandemiczne obostrzenia. Zobacz, kto i kiedy może dostać pieniądze.

Kolejna ważna pomoc od rządu. O nowym programie mówił ostatnio wicepremier Jarosław Gowin podczas Forum Przedsiębiorców Małopolski. Wsparcie w wysokości 2 tys. zł będzie pochodziło z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Pieniądze mają trafić zarówno do etatowców, jak i osób związanych umowami zlecenie. Jak wyjaśnił polityk, wsparcie to miałoby uzupełnić już przygotowane rozwiązania. Chodzi o zawieszenie składek ZUS oraz wypłaty postojowego. Kiedy ruszy nowy program? Projekt świadczenia ma w tym tygodniu trafić do posłów. Zobacz, kto może ubiegać się o pieniądze w wysokości 2 tysięcy zł. 

ZOBACZ TEŻ: Wielki kryzys w Polsce. Ucierpiało 70 proc. firm. Szykują się zwolnienia?

Kto może dostać pieniądze? 

Program będzie polegał na dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników branż najbardziej poszkodowanych przez pandemię koronawirusa. Pomoc ta ma być ściśle powiązana z ostatnio wprowadzanymi w kraju restrykcjami. Skorzystają z niej prawdopodobnie wyłącznie przedsiębiorcy i pracownicy z branży gastronomicznej, handlowej (w tym. min. meblarskiej), hotelarskiej, eventowej, fitness, czy kulturowej. Gowin przekazał, że to rozwiązanie jest przeznaczone "dla firm, które musiały całkowicie zawiesić swoją działalność". Podczas poniedziałkowego spotkania przypomniał, że czasowym wyłączeniem objętych jest obecnie około 30 form prowadzenia działalności gospodarczej, tzw. PKD-ów (Polska Klasyfikacja Działalności).

W celu zrealizowania wypłat dla podmiotów, które zużyły już limit pomocy de minimis, konieczna jest notyfikacja Komisji Europejskiej. Wicepremier wyznał, że polski rząd już o nią wystąpił. "Jesteśmy przekonani, że taką notyfikację uzyskamy" - zaznaczył Gowin. Takiej samej notyfikacji wymagają trzy inne instrumenty, nad którymi pracuje rząd, np. stuprocentowe umorzenie subwencji z PFR. O więcej szczegółów dotyczących programu zapytaliśmy resort rozwoju. Po uzyskaniu odpowiedzi, niezwłocznie o nich poinformujemy. 

SPRAWDŹ TAKŻE: Lockdown i kryzys gospodarczy - tego boją się Polacy! Czeka ich BEZROBOCIE

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze